Wyspa Hashima :: Opuszczona Japonia

Wyspa Hashima, Japonia

Opuszczona wyspa Hashima pod koniec XIX wieku.
Wyspa Hashima pod koniec XIX wieku.

Wystający z morza kawałek skały, który zamienił się w poważny ośrodek przemysłowy: nie tylko w kopalnię węgla, ale także fabrykę sprzętu zbrojeniowego. W drugiej połowie XX wieku tę małą wyspę zamieszkiwało ponad pięć tysięcy osób.

Opuszczona wyspa Hashima - zdjęcie archiwalne.
Opuszczona wyspa Hashima - zdjęcie archiwalne.

Cała historia wyspy Hashima rozpoczęła się w 1887 roku, kiedy to odkryto tu bogate złoża węgla kamiennego znajdującego się na głębokości około 600 metrów pod poziomem morza. Od tego momentu, przy użyciu materiału pozostałego z kopania szybów, wyspę zaczęto sztucznie powiększać. W latach 30'tych XX wieku oprócz kopalni zbudowano tu także fabrykę sprzętu zbrojeniowego. Kopalnia należała do koncernu Mitsubishi.

Podczas II wojny światowej przywieziono tu wiele osób z Chin oraz z Korei do przymusowych prac, bardzo wielu z nich zginęło. Po wojnie wyspa osiągnęła swój okres świetności: posiadała 25 przeróżnych sklepów, 30 budynków mieszkalnych, szkołę, cmentarz, dwa baseny oraz dwa szpitale. W 1959 roku ustalono, że wyspę zamieszkiwało aż 5259 osób, co przy niewielkich rozmiarach wyspy stanowiło naprawdę ogromną liczbę (było to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na ziemi). 

Opuszczona wyspa Hashima obecnie

Lata 70'te XX wieku to czas odejścia węgla i zastąpienia go nowym zasobem: ropą naftową. W 1974 roku Mitsubishi zamyka kopalnię i w ciągu zaledwie miesiąca wyspa wyludnia się całkowicie - staje się miastem duchów. Przez wiele lat wejście na teren wyspy było bardzo surowo karane - rząd japoński starał się uchronić to miejsce przed złomiarzami. 

Od 2008 roku chciano wpisać opuszczoną wyspę Hashima na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jednak spotkało się to z dużym sprzeciwem Korei Południowej ze względu na wielu pomarłych podczas przymusowych robót Koreańczyków. Na nic się to jednak nie zdało i w 2015 roku jednak wyspa została wpisana na listę UNESCO.

Obecnie wizyty na opuszczonej wyspie Hashima są dozwolone, jednak tylko w miejsca odpowiednio do tego przystosowane (głównie chodzi o bezpieczeństwo). Były także próby zbudowania na wyspie muzeum, jednak wiązało się to ze zbyt wysokomi kosztami.

Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika anra84
anra84
15 lipca 2019, 12:41
Jeśli szukacie miejsc opuszczonych to sprawdźcie urbexy.pl

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.