Opuszczone miejsca w Wielkiej Brytanii

Opuszczone miejsca w Anglii

Opuszczona Anglia: Wieża zegarowa Brady's Bar
Opuszczona Anglia: Wieża zegarowa Brady's Bar. Zdjęcie: A Bloke Called Jerm / Flickr.

Wielka Brytania wciąż jest wielką gospodarką światową, a kiedyś była jedną z największych. Co za tym idzie, na jej terenie powstało wiele niesamowitych budowli: instytucji publicznych,  szpitali, fabryk, pałaców czy dworów. Biegi historii sprawiły, że niektóre z nich podupadły, wymarły, opustoszały. Postaram się tu pokazać kilka z nich.

Opuszczona Anglia: Fabryka cieni GKS w Birmingham.
Opuszczona Anglia: Fabryka cieni GKS w Birmingham. Zdjęcie: tomclarkblog.blogspot.com

1. Opuszczona wieża zegarowa Brady's Bar

Bar w Brixton (dzielnica południowego Londynu), który był czymś w rodzaju muzycznej mekki - Jimi Hendrix grywał tam regularnie i pojawiał się na sesjach jamm'owych. Niestety teraz wielki cegar na szczycie nie tyka już od wielu dekad. Dzięki kampanii stowarzyszenia „Back to the Future-esque” o nazwie „Uratować wieżę zegarową” i zebranym przez nią funduszom powoli ruszają prace mające na celu ocalić te opuszczone miejsce - jak na razie przy użyciu farby, malując ją.

Opuszczone Forty Maunsella, Anglia
Opuszczone Forty Maunsella, Anglia. Zdjęcie: Arizu Velville / stylowi.pl

2. GKN Shadow Factory: Opuszczona fabryka cieni

Położona w Birmngham, fabryka została zbudowana w 1854 roku. Tzw. Fabryki cienia miały być odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu przed II wojną światową. Zakład w Birmingham produkował prawie połowę śrub i nakrętek w Wielkiej Brytanii. Położony na pięćdziesięciu akrach, zatrudniał około 4500 osób.

Opuszczony szpital w Hellingly, Wielka Brytania
Opuszczony szpital w Hellingly, Wielka Brytania. Zdjęcie: Paul / Flickr.

3. Forty Maunsella

Opancerzone wieże, które znajdują się przy ujściach dwóch rzek: Tamizy oraz Medway, obie są rzekami Wielkiej Brytanii. Fortyfikacje zostały zbudowane podczas II wojny światowej i były obsadzone przez wojska lądowe, a także przez marynarkę wojenną. Projektantem budowli był Guy Maunsell, od nazwiska któ©ego wzięły swoją nazwę. Zostały opuszczone pod koniec lat 50'tych. Co ciekawe, wieże te były później siedzibami radiowymi piratów oraz nieuznawanego księstwa Sealand.

4. Opuszczony szpital w Hellingly

Ten opuszczony szpital psychiatryczny (czy też opuszczony szpital dla obłąkanych) został zbudowany w 1898 roku w hrabstwie East Sussex. Szpital miał swoją własną elektryczną kolejkę prowadzącą z pobliskiej stacji kolejowej. Był to jeden z pięciu szpitali psychiatrycznych w południowo-wschodniej Anglii, posiadał oddział dziecięcy. Został zamknięty w 1994 roku i od tego czasu jest opuszczony.

Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika anra84
anra84
15 lipca 2019, 12:40
Jeśli szukacie miejsc opuszczonych to sprawdźcie urbexy.pl

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.