Czym jest Sztuka cyfrowa (Digital art)? Definicja, informacje.

Czym jest sztuka cyfrowa.

Rysowanie na tablecie
Rysowanie na tablecie.

Terminem tym określamy wszelkiego rodzaju dzieła artystyczne korzystające z technologii cyfrowej, tworzone w całości lub przy użyciu komputera. Tak tworzone prace są przykładem świetnych efektów, jakie daje połączenie talentu i kreatywności artysty z możliwościami technologii cyfrowych.

Przykładowa praca, połączenie rysunku cyfrowego z fotomontażem
Przykładowa praca, połączenie rysunku cyfrowego z fotomontażem.

Fotomontaż

Obraz fotograficzny otrzymany przez sfotografowanie kompozycji utworzonej z wykorzystaniem odbitek fotograficznych, ilustracji, wydruków, innych obrazów itp., a także różnych przedmiotów. Stosowany m.in. jako plakat, ilustracja prasowa, itp., a nawet jako samodzielne dzieło sztuki. Fotomontaże dotyczą zarówno fotografii cyfrowej, jak i tradycyjnej. Obecnie najczęściej, z racji na łatwość obsługi i szeroki wachlarz możliwości programów do obróbki grafiki rastrowej, do przygotowywania fotomontaży wykorzystuje się komputery.

Rysunek cyfrowy

Jest to technika cyfrowego tworzenia (malowania) elementów do tworzenia sztuki na komputerze. Łączy to standardowe techniki rysunku/malowania takie jak malowanie akrylowe, olejowe, tuszowe itp. i pozwala korzystać z przeróżnych materiałów takich jak papier, poliester czy płótno. Jako technika, odwołuje się do programu komputerowego który symuluje wirtualne płótno, farby, pędzle, gumkę czy kolory. Program taki posiada również mnóstwo instrumentów które nie istnieją poza komputerem, dzięki którym prace tworzone w ten sposób mogą się bardzo różnić od tych tworzonych w tradycyjny sposób.

„Speedpainting”

Jest to technika wykorzystująca tą samą bazę narzędzi, co rysunek cyfrowy. Różni się jedynie tym, że tworzone w ten sposób prace nie zawierają szczegółów: często są tworzone w bardzo krótkim przedziale czasowym i zadaniem autora jest stworzenie zarysu sceny w ten sposób, aby z daleka wyglądała na realistyczną (po powiększeniu jej jednak widać brak detali).

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.