Terminem tym określamy wszelkiego rodzaju dzieła artystyczne korzystające z technologii cyfrowej, tworzone w całości lub przy użyciu komputera. Tak tworzone prace są przykładem świetnych efektów, jakie daje połączenie talentu i kreatywności artysty z możliwościami technologii cyfrowych.
Obraz fotograficzny otrzymany przez sfotografowanie kompozycji utworzonej z wykorzystaniem odbitek fotograficznych, ilustracji, wydruków, innych obrazów itp., a także różnych przedmiotów. Stosowany m.in. jako plakat, ilustracja prasowa, itp., a nawet jako samodzielne dzieło sztuki. Fotomontaże dotyczą zarówno fotografii cyfrowej, jak i tradycyjnej. Obecnie najczęściej, z racji na łatwość obsługi i szeroki wachlarz możliwości programów do obróbki grafiki rastrowej, do przygotowywania fotomontaży wykorzystuje się komputery.
Jest to technika cyfrowego tworzenia (malowania) elementów do tworzenia sztuki na komputerze. Łączy to standardowe techniki rysunku/malowania takie jak malowanie akrylowe, olejowe, tuszowe itp. i pozwala korzystać z przeróżnych materiałów takich jak papier, poliester czy płótno. Jako technika, odwołuje się do programu komputerowego który symuluje wirtualne płótno, farby, pędzle, gumkę czy kolory. Program taki posiada również mnóstwo instrumentów które nie istnieją poza komputerem, dzięki którym prace tworzone w ten sposób mogą się bardzo różnić od tych tworzonych w tradycyjny sposób.
Jest to technika wykorzystująca tą samą bazę narzędzi, co rysunek cyfrowy. Różni się jedynie tym, że tworzone w ten sposób prace nie zawierają szczegółów: często są tworzone w bardzo krótkim przedziale czasowym i zadaniem autora jest stworzenie zarysu sceny w ten sposób, aby z daleka wyglądała na realistyczną (po powiększeniu jej jednak widać brak detali).
Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!