Wiadukt Craigmore (Wielka Brytania): Nietypowe i ciekawe miejsca

Wiadukt Craigmore

Lokalizacja: Irlandia Północna, Wielka Brytania.
Wiadukt Craigmore na pocztówce, 1905 rok
Wiadukt w 1905 roku na pocztówce

Po irlandzku Tarbhealach Craig Mór, czyli wielki przejazd skalny. Lokalnie nazywany 18 łuków. Jest to zbudowany w 1852 roku przejazd kolejowy w Irlandii Północnej będący jednocześnie najwyższym wiaduktem na całej wyspie irlandzkiej. 

Most ten został zaprojektowany przez Johna Benjamina MacNeill'a, wybitnego irlandzkiego inżyniera. Jego budowa rozpoczęła się w 1849 roku i była częścią połączenia kolejowego pomiędzy Dublinem i Belfastem. Jego tworzenie trwało trzy lata i formalnie wiadukt został otwarty w 1852 roku. Przebiega przez dolinę rzeki Camlough. Most składa się z 18 łuków o rozpiętości 18 metrów każdy, a najwyższy z nich jest wysoki na ponad 38 metrów, co czyni Craigmore najwyższym wiaduktem w Irlandii. Jest długi na ponad ćwierć mili i został zbudowany z granitowych bloków kamiennych z pobliskiego kamieniołomu Goraghwood.

Drugiego marca 1989 roku w wiadukt Craigmore uderzyła bomba Tymczasowej Irlandzkiej Armii Republikańskiej, uszkodzając go. Bomba wybuchła zaledwie cztery minuty przed tym, jak przez wiadukt miał przejechać pociąg pasażerski z Dublina, co na szczęście wystarczyło, aby go zatrzymać.

Lokalizacja na mapie.

Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.