The Giant's Causeway (Wielka Brytania): Nietypowe i ciekawe miejsca

The Giant's Causeway

Lokalizacja: Bushmills, Irlandia Północna, Wielka Brytania.
The Giant's Causeway (Grobla Olbrzyma), Bushmills, Irlandia Północna, Wielka Brytania
Grobla Olbrzyma

Jest to  oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej, która składa się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych. Grobla ta została odkryta w 1692 roku przez ówczesnego biskupa. Dopiero jednak pod koniec XVIII wieku zyskała znaczenie dla świata, gdy lord Derry Frederick Herrey wskazał ją środowisku naukowemu.

The Giant's Causeway składa się z mniej więcej 37 000 ciasno ułożonych kolumn, które uformowały się podczas erupcji wulkanicznej około 50 milionów lat temu. Ich tworzenie związane jest ze spękaniami, które powstały w trakcie stygnięcia lawy. Z ciekawostek: zdecydowana większość kolumn ma podstawę sześciokątną, a najwyższe z nich sięgają nawet dwunastu metrów wysokości.

Legenda

Według irlandzkiej legendy Groblę wybudował olbrzym Finn MacCumhaill, który był przywódcą wojowniczej bandy Fianna. Chciał on przejść do Szkocji suchą stopą i tam pokonać swojego odpowiednika, szkockiego olbrzyma. Gdy jednak mu się to udało okazało się, że jego przeciwnik jest o wiele większy, więc w panice uciekł i z pomocą swojej żony przebrał się za dziecko. Gdy szkocki olbrzym przybył do Irlandii i zobaczył „dziecko”, przeraził się (jeśli tak duże jest dziecko, to jak wielki musi być dorosły). Uciekając do Szkocji po drodze porąbał groblę, by Irlandczyk nie mógł go gonić.

Lokalizacja na mapie.

Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.