Battersea Power Station (Wielka Brytania): Nietypowe i ciekawe miejsca

Battersea Power Station

Lokalizacja: Londyn, Wielka Brytania.
Battersea Power Station
Battersea Power Station, obecnie opuszczony

Opuszczona elektrownia w Londynie, w Anglii (Wielkiej Brytanii). Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dnia dzisiejszego). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez  Gilesa Gilberta Scotta, architekta między innymi katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern (Londyn) czy chociażby czerwonych budek telefonicznych.

Elektrownia w 1934 roku. Dopiero po wojnie dobudowano jej drugą część
Elektrownia w 1934 roku. Dopiero po wojnie dobudowano jej drugą część

Była to pierwsza tego rodzaju elektrownia (opalana węglem). Znajduje się na południowym brzegu Tamizy. Ten opuszczony budynek jest największą budowlą z cegły w całej Europie. Jej powstanie było odpowiedzią rządu na prywatne elektrownie oraz częścią planu upaństwowienia przemysłu energetycznego. Projekt miał na celu również ujednolicenia napięcia w mieście.

Budynek został zaprojektowany przez Gilesa Gilberta Scotta w stylu modernistycznym. Scott był architektem i designerem, projektodawcą takich miejsc jak katedra w Liverpoolu, budynku Tate Modern czy chociażby wszystkim znanej czerwonej budki telefonicznej. Battersea posiada cztery kominy, które zostały osadzone na wieżopodobnych kolumnach (przypominających klasyczne kolumny doryckie). Wnętrza wyłożone zostały włoskim marmurem, a pomieszczenia techniczne i sale turbin mozaiką. Sterownia była zaprojektowana w stylu Art Deco.

Te opuszczone miejsce powstawało w dwóch etapach. Tak zwana Stacja A wraz z halą turbin parowych i dwoma kominami została wybudowana w 1939 roku. Stację B dobudowano już po wojnie, w latach 1953-1955. W momencie otwarcia budynek wytwarzał moc około 105 megawatów i był największą elektrownią w Europie. W 1975 roku, z powodu nieopłacalności produkcji zamknięto Stację A. Osiem lat później zamknięto również Stację B. Ta opuszczona elektrownia została zaliczona do dziedzictwa narodowego Wielkiej Brytanii w 1980 roku.

Elektrownia Battersea Power Station jest symbolem przemysłu energetycznego. Pojawiała się ona na wielu filmach i w wielu programach telewizyjnych, między innymi w filmie Alfreda Hitchcocka Sabotaż, Sensie życia według Monty Pythona, w serialu Zagubieni i w filmie Help! z udziałem The Beatles. Odgrywa także symboliczną rolę w filmie Children of Men, jest tam między innymi miejscem przechowywania ocalałych dzieł sztuki. Opuszczony budynek pojawił się także na okładce płyty Animals grupy Pink Floyd.

Lokalizacja na mapie.

Zdjęcia miejsca.

Cała elektrownia
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na zdjęciu widać opuszczony budynek w całej swojej okazałości.
Centrum sterowania
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na zdjęciu pomieszczenie sterowne całą elektrownią. Pomimo, że budynek jest opuszczony, w niektórych pomieszczeniach jest prąd i oświetlenie.
Drążki konfiguracji napięć
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na zdjęciu drążki konfiguracji napięć.
Druga sala sterowna
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Druga sala sterowna odpowiedzialna za inną część opuszczonej obecnie elektrowni.
Panorama Londynu z dachu elektrowni
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na zdjęciu widać panoramę Londynu zrobioną z dachu opuszczonej elektrowni.
Przedziwne pomieszczenie
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Warto dodać, że w tej opuszczonej fabryce miało miejsce mnóstwo przeróżnych wydarzeń, jak choćby koncerty. Na miejscu znaleźliśmy bardzo dużo różnego rodzaju sprzętu oświetleniowo-dźwiękowego. Trudno powiedzieć, komu i kiedy służyło te pomieszczenie.
Sala sterowania
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Główna sala sterowna opuszczonego miejsca.
Widok z dachu na kominy i część Londynu
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Zdjęcie jest zrobione na dachu tej opuszczonej elektrowni i pokazuje dwa jej kominy oraz część z przepięknego widoku na Londyn.
Więcej wskaźników
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na zdjęciu jeszcze więcej przeróżnych wskaźników w tej opuszczonej elektrowni.
Wskaźniki
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na fotografii wskaźniki stanu elektrowni, obecnie nie działają.
Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.