Zamek w Nowym Wiśniczu (Polska): Nietypowe i ciekawe miejsca

Zamek w Nowym Wiśniczu

Lokalizacja: woj. Małopolskie, Polska.
Zamek w Nowym Wiśniczu: Rycina
Zamek w Nowym Wiśniczu kiedyś

Zamek Kmitów i Lubomirskich, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej. Najstarsza część zamku została wzniesiona już w XIV wieku.

Pierwsza, najstarsza część warowni została zbudowana w XIV wieku przez ród Kmitów. W XVI wieku najsłynniejszy z nich, Piotr V (marszałek wielki koronny na dworze Zygmunta Starego) nadał mu cechy stylu renesansowego. Następna modernizacja zamku nastąpiła w latach 1615-1621 za czasów Stanisława Lubomirskiego (architektem był Maciej Trapola). Kolejne przebudowanie miało miejsce w 1700 roku. Niestety w 1831 roku zamek ogarnął pożar, przez który został opuszczony na kolejne 120 lat. Dopiero w 1949 roku forteca doczekała się kompleksowej renowacji.

Zamek posiada fragmenty wczesnobarokowe i renesansowe. Zbudowany został na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, który jest zwieńczony czterema wieżami. Znajduje się tutaj (w północno-wschodniej części) kaplica z 1621 roku. W drugiej części zamku można też znaleźć tzw. Kmitówkę - budynek wolnostojący z XVI wieku. Na drugim piętrze zamku znajduje się galeria widokowa.

We wnętrzu możemy znaleźć barokowe portale, obramowania okienne czy dekoracje polichromie. Pałac otoczony jest fortyfikacjami bastionowymi o pięciobocznym narysie (z początków XVII wieku) wraz z wczesnobarokową bramą wjazdową.

Lokalizacja na mapie.

Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika h=9db745a9d6c793fd6238bce7ed3a2332- <div style=" />
h=9db745a9d6c793fd6238bce7ed3a2332-
28 kwietnia 2022, 10:20
ci59tzl4

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.