Dunajec (Polska): Nietypowe i ciekawe miejsca

Dunajec

Lokalizacja: woj. Małopolskie, Polska.
Przełom Dunajca widziany z Sokolicy
Przełom Dunajca widziany z Sokolicy

Rzeka w południowej Polsce i prawy dopływ Wisły o długości 247 kilometrów. Powstaje z połączenia rzek Czarny Dunajec i Biały Dunajec. Po słowacku Dunajec, po niemiecku Dunajetz lub Dohnst.

 Jest to rzeka w południowej Polsce i jednocześnie prawy dopływ Wisły. Powstaje z połączenia dwóch innych rzek: Czarnego Dunajca oraz Białego Dunajca. Rzeka jest długa na 247 kilometrów, z czego 17 kilometrów liczy odcinek graniczny między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą.

Dunajec charakteryzuje się dużymi oraz gwałtownymi wahaniami poziomu wody, nawet do jedenastu metrów w dolnym biegu oraz wahaniami wielkości przepływu, co kilkukrotnie już (ostatnio: 1934, 1970) skutkowało powodziami.

Przełom Dunajca to najbardziej znany szlak wodny w Polsce. Jest to przepiękny przełom pod górami: Trzy Korony i Sokolica. Flisacy na tratwach przepływali go już w XIX wieku i czynią to do dnia dzisiejszego. Na rzece od dawna można też spotkać płynące kajaki i pontony. Nurt jest tu dość wartki, szczególnie przy wysokich stanach wód i tworzy on bystrza a czasami wiry, które mogą być niebezpieczne. 

Lokalizacja na mapie.

Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika h=b287249ea7b4e25b67f338edee13973d- <div style=" />
h=b287249ea7b4e25b67f338edee13973d-
28 kwietnia 2022, 10:20
mphyrl1
Zdjęcie użytkownika Ranti
Ranti
4 lutego 2025, 02:47
Of all the locations that have been explored, which one is the most effective?Telkom University Jakarta

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.