Dunajec (Polska): Nietypowe i ciekawe miejsca

Dunajec

Lokalizacja: woj. Małopolskie, Polska.
Przełom Dunajca widziany z Sokolicy
Przełom Dunajca widziany z Sokolicy

Rzeka w południowej Polsce i prawy dopływ Wisły o długości 247 kilometrów. Powstaje z połączenia rzek Czarny Dunajec i Biały Dunajec. Po słowacku Dunajec, po niemiecku Dunajetz lub Dohnst.

 Jest to rzeka w południowej Polsce i jednocześnie prawy dopływ Wisły. Powstaje z połączenia dwóch innych rzek: Czarnego Dunajca oraz Białego Dunajca. Rzeka jest długa na 247 kilometrów, z czego 17 kilometrów liczy odcinek graniczny między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą.

Dunajec charakteryzuje się dużymi oraz gwałtownymi wahaniami poziomu wody, nawet do jedenastu metrów w dolnym biegu oraz wahaniami wielkości przepływu, co kilkukrotnie już (ostatnio: 1934, 1970) skutkowało powodziami.

Przełom Dunajca to najbardziej znany szlak wodny w Polsce. Jest to przepiękny przełom pod górami: Trzy Korony i Sokolica. Flisacy na tratwach przepływali go już w XIX wieku i czynią to do dnia dzisiejszego. Na rzece od dawna można też spotkać płynące kajaki i pontony. Nurt jest tu dość wartki, szczególnie przy wysokich stanach wód i tworzy on bystrza a czasami wiry, które mogą być niebezpieczne. 

Lokalizacja na mapie.

Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika h=b287249ea7b4e25b67f338edee13973d- <div style=" />
h=b287249ea7b4e25b67f338edee13973d-
28 kwietnia 2022, 10:20
mphyrl1

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.