Dunajec (Polska): Nietypowe i ciekawe miejsca

Dunajec

Lokalizacja: woj. Małopolskie, Polska.
Przełom Dunajca widziany z Sokolicy
Przełom Dunajca widziany z Sokolicy

Rzeka w południowej Polsce i prawy dopływ Wisły o długości 247 kilometrów. Powstaje z połączenia rzek Czarny Dunajec i Biały Dunajec. Po słowacku Dunajec, po niemiecku Dunajetz lub Dohnst.

 Jest to rzeka w południowej Polsce i jednocześnie prawy dopływ Wisły. Powstaje z połączenia dwóch innych rzek: Czarnego Dunajca oraz Białego Dunajca. Rzeka jest długa na 247 kilometrów, z czego 17 kilometrów liczy odcinek graniczny między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą.

Dunajec charakteryzuje się dużymi oraz gwałtownymi wahaniami poziomu wody, nawet do jedenastu metrów w dolnym biegu oraz wahaniami wielkości przepływu, co kilkukrotnie już (ostatnio: 1934, 1970) skutkowało powodziami.

Przełom Dunajca to najbardziej znany szlak wodny w Polsce. Jest to przepiękny przełom pod górami: Trzy Korony i Sokolica. Flisacy na tratwach przepływali go już w XIX wieku i czynią to do dnia dzisiejszego. Na rzece od dawna można też spotkać płynące kajaki i pontony. Nurt jest tu dość wartki, szczególnie przy wysokich stanach wód i tworzy on bystrza a czasami wiry, które mogą być niebezpieczne. 

Lokalizacja na mapie.

Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.