Grupa pasm górskich rozciągająca się na zachodzie od rzeki Beczwy w Czechach po rzekę Czeremosz na Ukrainie na wschodzie. Ich długość wynosi około 600 kilometrów. Etymologia wyrazu „Beskid” nie jest jasna, czasem wywodzi się te słowa od trackiego ludu Bessów, których obecność na północ od Karpat odnotował Ptolemeusz.
Beskidy są najmłodszymi górami w Polsce. Powstały w końcowej fazie alpejskich ruchów górotwórczych mniej więcej 20 milionów lat temu. Są zbudowane są z fliszu, czyli naprzemianległych warstw skał osadowych (głównie zlepieńców, piaskowców i łupków). W Beskidach żyją przeróżne zwierzęta, jak choćby: jelenie, dziki, lisy, kuny, niedźwiedzie, wilki, rysie czy żbiki. Panuje tu klimat umiarkowany górski o wzrastających ku wschodowi cechach kontynentalnych.
Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś – barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich – falistych – łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata.
Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!