Beskidy (Polska): Nietypowe i ciekawe miejsca

Beskidy

Lokalizacja: woj. Małopolskie, Polska.
Wilk w Beskidach
Wilk w Beskidach

Grupa pasm górskich rozciągająca się na zachodzie od rzeki Beczwy w Czechach po rzekę Czeremosz na Ukrainie na wschodzie. Ich długość wynosi około 600 kilometrów. Etymologia wyrazu „Beskid” nie jest jasna, czasem wywodzi się te słowa od trackiego ludu Bessów, których obecność na północ od Karpat odnotował Ptolemeusz.

Beskidy są najmłodszymi górami w Polsce. Powstały w końcowej fazie alpejskich ruchów górotwórczych mniej więcej 20 milionów lat temu. Są zbudowane są z fliszu, czyli naprzemianległych warstw skał osadowych (głównie zlepieńców, piaskowców i łupków). W Beskidach żyją przeróżne zwierzęta, jak choćby: jelenie, dziki, lisy, kuny, niedźwiedzie, wilki, rysie czy żbiki. Panuje tu klimat umiarkowany górski o wzrastających ku wschodowi cechach kontynentalnych.

Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś – barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich – falistych – łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata.

Lokalizacja na mapie.

Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.