Klasztor Bective (Irlandia): Nietypowe i ciekawe miejsca

Klasztor Bective

Lokalizacja: Irlandia.
Klasztor Bective, scena z filmu „Braveheart”
Opuszczony klasztor Bective, scena z filmu „Braveheart”

Opactwo w Bective zostało założone w 1147 roku, jednak większość z pozostałych ruin pochodzi z XV wieku. Opuszczone opactwo położone jest nad rzeką Boyne w hrabstwie Meath.

Klasztor Bective, scena z filmu „Braveheart”
Opuszczony klasztor Bective, scena z filmu „Braveheart”

Opactwo było drugim klasztorem Cystersów w Irlandii i zostało założone po sukcesie pierwszego, w Mellifont. Była to jedna z najważniejszych siedzib klasztornych w kraju, a jej opat zasiadał w parlamencie Pale. Dodatkowo Hugh de Lacy (lord hrabstwa Meath, czwarty baron Lacy, zmarł 25 lipca 1186 roku) został tam pochowany, zanim przeniesiono go od Dublina.

Klasztor został zamknięty po naciskach ze strony Henryka VIII Tudora (król Anglii i Irlandii, zmarł 28 stycznia 1547), został przerobiony na dwór i przekazany dla urzędników służby cywilnej w nagrodę za lojalną pracę.

Ze względu na swoje walory estetyczne i podobieństwo do zamku, opactwo Bective zostało wybrane jako miejsce do nakręcenia filmu „Braveheart” z 1995 roku.

Obecnie klasztor jest opuszczony.

Lokalizacja na mapie.

Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.