Artykuły

Co zobaczyć w Chinach

Dzięki rozległemu terytorium i długiej historii, Chiny oferują niesamiwicie dużo do zobaczenia i odkrycia. W tym artykule chciałbym opisać dziesięć ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć przemierzając ten kraj.

Wielki Mur Chiński

1. Wielki Mur Chiński

Jedna z ikon Chin. Wielki Mur jest najdłuższym murem na ziemi i fantastycznym przykładem starożytnej architektury obronnej. Jego chropowata ścieżka po górskich masywach skalnych zapewnia niesamowite widoki. Fortyfikacja bez wątpienia zasługuje na swoje miejsce pośród listy „Siedem Nowych Cudów Świata” i miejsc chronionych przez Światowe Dziedzictwo UNESCO. 

W oczach większości podróżnych nie było się w Chinach, jeśli nie wspinało się na jego wielki mur. 

Fortyfikacja rozciąga się od zachodniej granicy Chin do wschodniego wybrzeża na łączną długość około 5000 kilometrów, ale odcinki najbardziej zintegrowane i najlepiej zachowane są zbliżone do Pekinu - i o tych częściach ludzie zwykle mówią, pisząc o Wielkim Murze Chińskim.

Armia Terracotta

2.  Armia Terracotta w Xi'an

Armia Terracotta leżała pod ziemią przez dłużej niż 2000 lat. W 1974 roku farmerzy kopiący studnię wykopali jedno z największych odkryć archeologicznych na świecie. W 1987 roku miejsce to stało się Światowym Dziedzictwem UNESCO. 

Odkrycie było niesamowite, ponieważ setki szczegółowych modeli naturalnej wielkości stanowią armię, która zatriumfowała nad wszystkimi innymi chińskimi wojskami w Okresie Walczących Królestw (475 - 221 p.n.e.). Była to przełomowa chwila i główny czynnik początkujący formowanie się zjednoczonych Chin. Nikt nigdy nie odkrył przyczyny, dlaczego ta piaskowa armia została stworzona.

Zakazane Miasto

3. Zakazane Miasto

Było to kiedyś „pałacowe miasto”, do którego zwykli ludzie mieli zakaz wstępu. Jest to ekstrawagancka demnostracja starożytnej chińskiej architektury, ponat 8000 pokoi ze złotymi dachami, malowanymi na czerwono i żółto. Zakazane Miasto było imperialnym pałacem dynastii Ming i Qing od 560 do 1911 roku. Żyło tu dwudziestu czterech imperatorów. Światowe dziedzictwo UNESCO, znane obecnie jako „pałacowe muzeum”, jest niesamowitym przykładem chińskiej kultury i historii.

Jest to jeden z pięciu najważniejszych pałaców na świecie, obok Wersalu we Francji, pałacu Buckingham w Anglii, Białego Domu w Stanach Zjednoczonych i Kremla w Rosji.

Rzeka Li

4. Rzeka Li, Guilin 

Przepiękne krajobrazy napotykane wzdłóż rzeki Li zdjednały sobie serca wielu artystów. Całe generacje chińskich malarzy i poetów było zainspirowanych przez piękno natury, skutkiem czego powstało mnóstwo zapierających dech w piersiach obrazów i poematów. Obecnie jest to bardzo popularne miejsce do fotografii. Kiedy chińscy podróżnicy szukają naturalnie pięknego miejsca, zawsze najpierw myślą o rzece Li i powiecie Yangshuo.

Odcinek 83-kilometrowej długości pomiędzy Guilin i Yangshuo jest uważany za najpiękniejszą część rzeki. Płynąć wzdłóż niej natkniemy się na wzgórza, strome klify, wiosek rolnicze i na bambusowe gaje. Rzeka Li została wymieniona jako jedna z dziesięciu najpiękniejszych wodnych cudów świata przez amerykańskie National Geographic. Odwiedzali ją min. prezydenci USA Bill Clinton, George Bush czy Bill Gates.

Żółte Góry

5. Żółte Góry

We wschodnich Chinach, w pobliżu Szanghaju i Hangzhou, turystów uwodzi pięć cudów żółtych gór: wschody słońca, morza chmur, dziwnie ukształtowane skały, poskręcane sosny i gorące źródła. Żółte Góry to najbardziej znane szczyty w Chinach i jeden z trzech najpiękniejszych parków narodowych - pozostałe dwa to Zhangjiajie National Forest Park oraz Jiuzhaigou National Forest Park. W porównaniu do tych dwóch pozostałych, Żółte Góry są znacznie łatwiej osiągalne, a co za tym idzie, dużo bardziej popularne i odwiedzane przez turystów.

Jiuzhaigou w zachodniej prowincji Syczuan w Chinach słynie z kolorowych jezior i spadających liści, a park Zhangjiajie jest dobrze znany ze swoich groteskowych filarów skalnych. Jeśli szukasz światowej klasy scenerii, powinienes rozważyć wszystkie z nich.

Pałac Potala

6. Pałac Potala w Lhasa - Symbol Tybetu

Pałac Potala jest symbolem Tybetu - w 1994 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Była to zimowa rezydencja nominalnych władców Tybetu do 1959 roku, kiedy Dalajlama XIV został zmuszony do ucieczki w wyniku nieudanego powstania. Obecna siedziba duchowego i politycznego przywódcy Tybetańczyków znajduje się w indyjskiej miejscowości Dharamsala (stan Himachal Pradesh). 

Położony w Lhasie obiekt jest najwyżej usytuowanym pałacem na świecie (3700 m n.p.m.), a do czasu utworzenia na jego terenie muzeum był również największym budynkiem mieszkalnym. Wznosi się ponad 90 metrów nad miastem, zajmując południowe zbocza Marpo Ri (Czerwonej skały) na długości ok. 1,5 km i obszarze 41 hektarów. Składającą się z 13 kondygnacji budowlę wzniesiono z gliny, kamieni i drewna bez użycia gwoździ. Pałac podzielony jest na zewnętrzny Potrang Karpo (Biały Pałac) o świeckim charakterze, zawierający również prywatne pomieszczenia dalajlamy, oraz wewnętrzny Potrang Marpo (Czerwony Pałac) - religijne centrum Tybetu, mieszczące groby 8 z 14 dalajlamów. Całość mieści ponad 1000 komnat, 10 000 kapliczek i 200 000 różnego rodzaju rzeźb.

Port Victoria

7. Port Victoria, Hong Kong

Widok na port Hong Kongu po wspięciu się na szczyt Victorii jest porównywalny ze wspinaczką na Wielki Mur. Dzięki temu można na własne oczy ujrzeć niesamowitą scenerię - ikonę dobrobytu i zamożności obecnego Hong Kongu (zdjęcie). 

Wzgórze Victorii jest najlepszym miejscem, aby mieć widok „z lotu ptaka” na całe miasto. Sceny ze szczytu, zarówno w dzień jak i w nocy są warte ceny wspinaczki. Zobacz niesamowite wieżowce dookoła wiecznie ruchliwego portu - w nocy światła miasta piszą przed patrzącym niesamowite symfonie kolorów.

Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.