Mazowieckie - Zamek książąt mazowieckich 'Cz': Informacje, historia, zdjęcia.

Zamek książąt mazowieckich 'Cz': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Mazowieckie, Polska.
Zamek w Czersku: Litografia z XIX wieku
Litografia z XIX wieku

Już w XI wieku stał tu drewniany gród zbudowany w czasach panowania Bolesława Śmiałego lub Władysława Hermana, który był głównym ośrodkiem administracyjnym księstwa czerskiego. Obecny zamek gotycki zbudowano pod koniec XIV wieku.

Zamek w Czersku: Rycina
Zamek kiedyś

Najstarsze ślady człowieka na terenie wzniesienia i okolic pochodzą sprzed 2 000 lat. W tamtych czasach można tu było znaleźć cmentarz popielicowy. Najstarsza osada, jaką tu znaleziono,  istniała między VI a VIII wiekiem. Później przestała istnieć i aż do IX-X wieku nie było tu śladu człowieka. Wtedy jednak znów pojawiłą się tu osada, budowano domy tzw. słupowe. Na całym wzniesieniu zbudowano też gród obronny, który istniał ponad 100 lat.

W XIV wieku książę mazowiecki Janusz I rozkazał zburzyć stary i wyniszczony gród i postanowił wybudować tu ceglany zamek. Budowa trwała 22 lata i trwała od 1388 do 1410 roku. Była to jedna z najważniejszych rezydencji księcia, który na zamku zmarł pod koniec 1429 roku. W 1526 roku zamek stał się własnością królewską, kiedy to obszat ten został przyłączony do Królestwa Polskiego. W 1547 roku zamkem zajmowała się królowa Bona, która wymieniła całą zabudowę dziedzińca na murowaną. 

W 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego, zamek został bardzo poważnie uszkodzony. Po bitwie pod Warką, w której szwedzi ponieśli klęskę przeciwko Stefanowi Czarnieckiemu, ich wojska wycofały się, opanowały zamek i mocno go wyniszczyły. Przeszło sto lat później, bo w 1762 roku, starosta czarski marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński rozpoczął remont warowni, jednak po trzecim rozbiorze Polski teren wszedł we władanie Prus, które częściowo zburzyły mury zamku.

To był jego koniec i od tego czasu jest to miejsce opuszczone. Dodatkowo podczas I wojny światowej w 1915 roku zamek został uszkodzony podczas walk rosyjsko - niemieckich. 

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.