Irlandia - The Grianán Ailigh: Informacje, historia, zdjęcia.

The Grianán Ailigh: Historia, informacje.

Lokalizacja: Irlandia.
The Grianán Ailigh, Irlandia: prehistoryczny fort z lotu ptaka
The Grianán Ailigh

Początki Grianán Ailigh datuje się na 1700 rok p. n. e. Są one związane z ludem Tuatha de Danann, który najechał Irlandię jeszcze przed Celtami i zbudował kamienne forty na szczycie strategicznych wzgórz. Ludzie ci czcili Dagda (Dobry Bóg, choć był to człowiek), który nakazał budowę tej kamiennej fortyfikacji, aby służyła za miejsce pochówku i pomnik dla jego zmarłego syna.

Okrągły fort został przebudowany w dużej mierze bez zaprawy, aby jak najbardziej pozostał zbliżony do pierwotnego budynku. Wnętrze posiada trzy tarasy , naprzeciwko których były zbudowane drewniane konstrukcje - aby zapewnić schronienie ludziom. W okresie wczesnych władców irlandzkich (między VIII wiekiem p.n.e. a XII wiekiem n.e.) był centrum kulturalnym i politycznym wyspy. W II stuleciu n.e. został umieszczony na mapie świata Klaudiusza Ptolemeusza. W 1101 roku twierdzę zniszczyły wojska Murtagha O'Briena, króla Munsteru.

Obecnie można oglądać zrekonstruowane w XIX wieku mury obronne, otaczające wnętrze fortu okręgiem o średnicy 23 metrów. Suche kamienne mury posiadają dwa wejścia, a rozległe tarasy pozwalają dostać się na sam szczyt fortyfikacji. W roku 2014 wejście było otwarte i bezproblemowe.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.

Zdjęcia opuszczonego miejsca.

Brama wjazdowa
The Grianan Ailigh w pełnej okazałości. Jak widać znaki przypominają, że na tym terenie nie można biwakować ani parkować w nocy. Choć moim zdaniem są to puste hasła - na terenie nie spotkałem żywej duszy. Zdjęcie, jak i cała fortyfikacja, są moim zdaniem bardzo klimatyczne.
Schody
Choć to miejsce to jedynie XIX wieczna rekonstrukcja prawdziwego fortu, został on odnowiony uwzględniając wszelkie szczegóły. Te schody wyglądają, jakby stały tu od bardzo dawna. Warto przeczytać sobie pełną historię tego opuszczonego miejsca na stronie obiektu.
Schowek
Zapewne kiedyś wejście do głównej mini-izby, gdzie nocował przywódca. Obecnie schowek na sprzęty do sprzątania, z których chyba od dawna nikt nie korzystał.
The Grianán Ailigh
Widok z najwyższej części fortyfikacji.
The Grianan Ailigh z daleka
Zdjęcie budowli od strony bramy wjazdowej (która jest zamknięta, więc kawałek trzeba się przejść pieszo). Widzimy tu także typową dla tej części Irlandii roślinność, przez którą fortyfikacja staje się jeszcze bardziej klimatyczna.
Wejście
Jedyne wejście do fortyfikacji o nazwie The Grianan Ailigh. Zdjęcie fantastycznie pokazuje, jak duża jest różnica wzrostu pomiędzy ludźmi żyjącymi tysiące lat temu, a współczesnymi. Obecnie nawet niższe osoby musiałyby się schylić, aby móc wejść do tego opuszczonego miejsca.
Wejście i widok
Zdjęcie doskonale pokazuje jak wysokie było wzgórze, na którym zbudowano tę opuszczoną fortyfikację. Brak jakichkolwiek przeszkód terenowych zapewniał niesamowitą widoczność. Możemy tu także zobaczyć, jak wysoki był mur - jak na tamte czasy, budowla jest imponująca.
Widok z murów
Z murów Grianan Ailigh rozpościera się zapierający dech w płucach widok na pobliskie tereny. Warownia położona jest na wzgórzu, co bardzo to ułatwia. Obecnie widać wiele pól uprawnych, jednak kiedyś na pewno tak nie było. Przy lepszej widoczności można stąd dojrzeć morze.
Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.