Podlaskie - Fort 'P': Informacje, historia, zdjęcia.

Fort 'P': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Podlaskie, Polska.
Generał Aleksiej Szoszin, projektant i budowniczy twierdzy
Generał Aleksiej Szoszin, projektant i budowniczy twierdzy

Te trzy potężne opuszczone forty połączone są systemem wałów i fos w zespół o nazwie "Główna Osłona". Są fragmentem XIX wiecznych umocnień rejonu łomżyńskiego. W odróżnieniu od klasycznych twierdz fortowych, obiekty te połączono w ciągły pas obrony: z wałami, fosami, osłoniętą drogą do szybkiego przerzutu wojsk i zaopatrzenia, a także ze schronami biernymi i bojowymi.

Kaponiera - fortyfikacja wykorzystywana do prowadzenia ostrzału skrzydłowego lub skośnego w dwóch różnych kierunkach.
Kaponiera - fortyfikacja wykorzystywana do prowadzenia ostrzału skrzydłowego lub skośnego w dwóch różnych kierunkach.

Forty twierdzy zaczęto budować w 1887 roku. Na początku były to zimne reduty (zamknięte, samodzielne dzieło fortyfikacyjne polowe lub półstałe), jednak później trzy z nich rozbudowano, między innymi dodając elementy betonowe. Za budowę odpowiedzialny był rosyjski generał Aleksiej Szoszin (1861-1924), który planował także powiększenie budowli o nowe forty. Nic z tego jednak nie wyszło, a w 1909 roku twierdza została zniszczona. Forty pierwotnie oznaczono numerami 1 (wschodni), 2 (środkowy) i 3 (zachodni), a następnie przemianowano, zgodnie z rosyjskim alfabetem, na A, B, W.

W 1939 roku Wojsko Polskie wzmocniło fortyfikacje, budując na wałach dwanaście schronów ze stanowiskami broni maszynowej. Fortyfikacja ta była głównym punktem oporu polskich wojsk na północnym wschodzie podczas kampanii wrześniowej (1939). Fortyfikacje w Piątnicy stanowiły nowoczesny, jednolity kompleks obronny, ze zwielokrotnionym pokryciem ogniem przedpola, zwłaszcza dróg prowadzących do miasta. Każdy fort miał indywidualną, asymetryczną budowę. Obecnie fort jest opuszczonym miejscem i nie jest użytkowany.

Istnieje legenda o tym, że istnieje niezbadany dotychczas tunel biegnący pod rzeką i łączący forty z pobliskim klasztorem ojców kapucynów. Zdaj się jednak, że jest to jedynie wymyślona bujda: stworzenie tego typu tunelu byłoby, jak na tamte czasy, wyjątkowo trudne i nie miało żadnego sensu.

Druga legenda mówi o tym, że po II Wojnie Światowej forty były miejscem składowania pomordowanych przez UB członków opozycji antykomunistycznej. Podobno część podziemnych chodników została zamurowana i możliwe, że do dziś spoczywają tam szczątki ludzkie. I tutaj jednak takie przypuszczenia nie maja potwierdzenia w dostępnym materiale archiwalnym, a w fortyfikacji nie stwierdzono żadnych śladów świadczących o zamurowaniu części schronów czy tunelów.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.

Zdjęcia opuszczonego miejsca.

Drabiny wewnątrz schronów
Opuszczony fort Piątnica w okolicach Łomży to naprawdę wielki kompleks połączanych ze sobą koszarów, bunkrów i schronów - połączonych nie tylko naziemnie, ale również podziemnie. Liczne tunele prowadzą we wszystkich kierunkach, czasem także i do góry.
Drugi zawalony schron
W opuszczonym forcie Piątnica k. Łomży natknąć się możemy na wiele różnych schronów i bunkrów - nie tylko na te główne forty, ale i pomniejsze fortyfikacje. Ten jest właśnie jednym z nich - jeden z częściowo zawalonych bunkrów. Klimat tego miejsca jest naprawdę niesamowity - szczególnie jak wyobrazimy sobie, że w tym opuszczonym schronie wojskowym kiedyś siedzieli i ginęli żołnierze polscy.
Dziura po pocisku
Miejsce w które najprawdopodobniej uderzył pocisk. Niestety opuszczone forty w Piątnicy są tak stare i zniszczone, że trudno to stwierdzić na sto procent - poziom rozkładu jest zbyt duży. Niektóre bunkry, co można dojrzeć na pozostałych zdjęciach, niedługo same się zawalą.
Fort I - koszary i kaponiera
Zdjęcie części fortu wschodniego, w skład którego wchodziły koszary oraz kaponiera szyjowa (fortyfikacja do prowadzenia ostrzału skrzydłowego lub skośnego w dwóch różnych kierunkach).
Koszary
Koszary to budynki, które są przeznaczone dla pomieszczenia wojska. Warto wiedzieć, że pierwsze koszary powstały w czasach cesarstwa rzymskiego. W czasach dużo późniejszych (nowożytnych) koszary zaczęto budować w Polsce od XVIII wieku (wraz z rozwojem wojsk stałych).
Koszary
Drugie zdjęcie koszar, czyli budynku przeznaczonego dla wojska. O dziwo same budynki nie są jakoś strasznie zniszczone przez graficiarzy - co bardzo dziwi, gdyż dostęp do fortów jest bezproblemowy. Same zaś opuszczone koszary powalają swoim wyglądem i wielkością.
Koszary od środka
Na tym zdjęciu zobaczyć możemy część koszar od środka wraz z dużymi, przestronnymi oknami oraz widocznym w tle małym bunkrem na wzniesieniu. Wszystko to należy do kompleksu opuszczonych fortów w Piątnicy, w okolicach Łomży (woj. podlaskie).
Mały bunkier
Jak sama nazwa wskazuje, zdjęcie pokazuje nie tylko wnętrze jednego z budynków koszar opuszczonego fortu w Piątnicy k. Łomży, ale także jeden z małych bunkrów, od których aż roi się w całej okolicy. Forty te były jednymi z większych umocnień na terenie XIX wiecznej Polski.
Otwory strzeleckie
Nie wszystkie przestrzenie w forcie są ciasne. Oprócz przedstawionych na tej stronie koszar, są także przestronne bunkry czy pomieszczenia z otworami strzeleckimi.
Pozostałości bunkrów
Niestety, może poza głównymi budynkami fortu w Piątnicy, cały obiekt militarny powoli chyli się ku upadłości. Jak widać na przykładzie pokazanego tu bunkru wielkie bloki łamią się i coraz bardziej pękają. Jeśli ktoś chce zobaczyć opuszczony fort w Piątnicy, powinien to zrobić jak najszybciej.
Sala koszar
Jedna z sal budynku koszar - bardzo przestronna, gdyż miała pomieścić jak najwięcej wojska. Jest to jeden z trzech głównych budynków opuszczonego fortu w Piątnicy.
Zawalony schron
Opuszczony fort Piątnica skrywa wiele tajemnic, skrywa także bardzo dużo różnych ukrytych miejsc. Jednym z nich jest właśnie ten schron: do połowy zawalony, na szczęście wciąż jeszcze dostępny. Doskonale widać, jak grube bloki zostały użyte do jego budowy - niestety czasu nic nie pokona, a schron za jakiś czas się rozsypie, nieważne jak mocny był.
Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.