Tereny zwane także Śląskiem Opolskim (niem. Oppelner Schlesien). Tereny do XVI wieku należące do Słowian, później do dynastii Habsburgów oraz Hohenzollernów.
Opuszczone miejsca w Opolu
Eksploratorzy będący w Opolu powinni przede wszystkim poszukać opuszczonych fabryk oraz pałaców. Można odnaleźć także np. opuszczony cmentarz żydowski ze starą kaplicą, po którym biegają sarny. Jednak moim zdaniem dużo atrakcyjniejszym obszarem do eksploracji niż stolica jest samo województwo.
Opuszczone miejsca w województwie opolskim
W województwie opolskim możemy znaleźć bardzo dużo opuszczonych miejsc, głównie fabryk, pałacy oraz dworów. Warto zajrzeć do Kędzierzyna-Koźle, Brzegu czy (dla bardziej zaawansowanych eksploratorów) do Ozimka.
Historia województwa opolskiego
Najstarsze ślady ludzkie na terenie Opolszczyzny możemy znaleźć w okolicy Bramy Morawskiej i pochodzą one aż sprzed 200 000 lat. Ludzi tej epoce nazywamy Homonidami. Neandertalczycy również przebywali na tych terenach, głównie w okolicy Raciborza, a nowsze ich ślady (około 40 000 lat p.n.e.) znajdujemy w Dzierżysławiu k. Głubczyc oraz w okolicy Góry świętej Anny. Polowano tu na mamuty oraz renifery, były tu także wtedy np. lwy czy nosorożce.
Brama Morawska jest niewątpliwie specyficznym i ważnym w historii obszarem. Jest to obniżenie pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Pogórzem Śląskim a Sudetami Wschodnimi, będące działem wodnym pomiędzy górną Odrą i Beczwą, a równocześnie zlewiskami Morza Bałtyckiego i Czarnego. To właśnie tędy była możliwość przedostania się przez Sudety oraz Karpaty i to tędy przemieszczały się ludy podróżujące na północ lub południe.
Bramę Morawską przebyli między innymi na ziemie ówczesnej Polski ok. 6000 lat p.n.e. pierwsi rolnicy (uprawiano wtedy groch, przenicę oraz len) oraz pierwsi hodowcybydła, świń, kóz oraz owiec. W okresie brązu istniała tutaj kultura łużycka powiązana z halsztacką. Znajdowało się tutaj także wiele osad celtyckich (np. w okolicach Głubczyc czy Koźla). W okolicy początku naszej ery tereny Opolszczyzny zamieszkiwali Lugiowie, a także Germanie, choć w dużo mniejszym stopniu.
Słowianie
Plemiona słowiańskie na tereny współczesnego województwa Opolskiego przybyły w VII wieku n.e. Dane te czerpiemy od tzw. Geografa Bawarskiego od którego wiemy, że mieszkali tutaj min. Golęszyce (5 grodów), oraz Opolanie (20 grodów). Obie te nacje wraz z Wiślanami trafiły najprawdopodobniej pod panowanie Świętopełka (władcy Wielkich Moraw0. Po jego upadku tereny zajęli Czesi.
Na podstawie dokumentu „Dagome iudex” (Mieszko I, 992 rok) możemy stwiedzić, że Śląsk należał wtedy do państwa Polan. Około 1000 roku Bolesław Chrobry powołał we Wrocławiu biskupstwo, które obejmowało także Opolszczyznę. Później tereny te zostały najechane przez Czechów (książę Brzetysław I), złupione oraz przyłączone do Królestwa Czeskiego. Mimo licznych późniejszych walk Śląsk pozostał czeski, a wszystkie te tereny stały się miejscem walk i rywalizacji polsko-niemiecko-czeskich.
Podczas rozbicia dzielnicowego ziemię opolską otrzymał najstarszy syn Bolesława III Krzywoustego. Syn jego dziedzica Mieszka - Kazimierz I, uchodzi przez historyków za założyciela Opola, do którego przeniósł z Raciborza swoją stolicę. Rozbudował je, dodając mury obronne oraz kolegiatę (kościół niebędący katedrą, przy którym istnieje kapituła, czyli zespół duchownych w randze kanoników, mających prawo wyboru biskupa). Zbudował także w Opolu pierwszy murowany zamek. Od XIV wieku do 1526 roku ziemie te zachowywały niezależność, choć formalnie uznawano zwierzchnictwo króla Czech.
Germanie
W 1526 roku, po śmierci Ludwika Jagiellończyka (króla Czech i Węgier) pod Mohaczem, Opolszczyzna trafiła pod władanie Habsburgów. Ziemię Opolską ominęły skutki wojen religijnych, niestety jednak było to miejsce walk podczas tzw. wojny trzydziestoletniej. W 1632 roku oraz 1642 roku niszczyli te ziemie Szwedzi, obracając min. całe Opole w gruzy.
W 1740 roku Fryderyk II (król pruski) podważył prawa Habsburgów do tych terenów. Doszło wtedy do trzech wojen śląskich, skutkiem czego Opolszczyzna dostała się Niemcom, monarhii Hohenzollernów. Niemcy władali tymi ziemiami aż do 1945 roku, kiedy to na tereny Śląska wkroczyła armia czerwona.
Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.