Małopolskie - Opuszczony zakład przyrodoleczniczy: Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczony zakład przyrodoleczniczy: Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Małopolskie, Polska.
Opuszczony zakład przyrodoleczniczy w Szczawnicy: Nowy projekt uzdrowiska
Nowy projekt uzdrowiska

Opuszczone uzdrowisko leży w miejscowości o charakterze uzdrowiskowym i rekreacyjnym położonej w Pieninach. Tutaj właśnie w 1963 roku rozpoczęto budowę Zakładu Przyrodoleczniczego, która zakończyła się w 1975 roku. Ostatecznie ogromny kompleks budynków został oddany do użytku w 1977 roku. 

Jako uzdrowisko, miejscowość ta zaczęła funkcjonować na początku XIX wieku, kiedy los złączył z tą ziemią wywodzącą się z Węgier rodzinę Szalayów - stąd też miejscowość jest żywym pomnikiem serdecznych stosunków polsko-węgierskich po dziś dzień. Niejaki Józef Stefan Szalay zapragnął wybudować tu kurort na europejskim poziomie. A że przyjaźnił się z profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego Józefem Dietlem, który pomógł mu zbadać skład lokalnych wód, zaczęto je stosować w celach leczniczych. Właśnie Dietlowi poświęcony jest główny szczawnicki plac.  W tamtych czasach przyjeżdżali tu prezydenci i posłowie II RP, bywali też Fredro, Kraszewski, Sienkiewicz, Konopnicka czy Matejko.

Zakład przyrodoleczniczy, Szczawnica: Fontanna przed opuszczonym zakładem
Fontanna miejsca przed opuszczonym zakładem

Budynek główny posiada trzy piętra. Na terenie uzdrowiska znajduje się jeszcze kilka mniejszych, rzędowych budynków, w których znajdowały się gabinety masażu. W głównej części znajdował się basen, balkon oraz mnóstwo pomieszczeń. Pomiędzy każdą z kondygnacji poruszamy się schodami w tzw. szklanej wieży. Na szczycie znajduje się taras widokowy na którym możemy podziwiać piękny, górski krajobraz, a na terenie zakładu znajdowała się piętrowa restauracja.

W chwili obecnej spadkobiercy przedwojennego właściciela terenu - hrabiego Adama Stadnickiego, przekonali Ministra Skarbu aby zwrócił im dawną własność. W miejscu starego obiektu ma powstać nowoczesne i w pełni wyposaże centrum rehabilitacyjno-lecznicze. Budynek miałby mieć dwa piętra, a na nich m.in. baseny, gabinety masażu oraz solaria. Mimo wszystko zakład wciąż jeszcze stoi opuszczony.

Ciekawostką jest, że na terenie znaleźć można rury oraz pompy, które odpowiadają za pracę pobliskiej, działającej fontanny miejskiej (patrz zdjęcie). 

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika wponur
wponur
6 września 2016, 21:19
Jestem właśnie w Szczawnicy i nie znając jeszcze historii tego objektu na własny użytek nazwałem go Polski Czarnobyl i oprowadziłem tamtędy kilku zaprzyjażnionych turystów-byli zauroczeni.A swoją drogą czy za zdewastowanie mojego także majątku ktoś został ukarany?
Zdjęcie użytkownika Into the Shadows
Into the Shadows
17 września 2016, 12:04
Byłem w wielu opuszczonych miejscach, a zdecydowana większość z nich to byłe spółki państwowe. Praktycznie nigdy winni nie zostają ukarani, mamy za bardzo rozmyty system odpowiedzialności - zresztą właśnie w tym celu jest taki.
Zdjęcie użytkownika MagdMagda
MagdMagda
20 lipca 2018, 15:25
Gdzie to jest dokladnie? Nie wiem jak tam dojechac a nie jestem ze szczawni
Zdjęcie użytkownika Shikaka
Shikaka
5 sierpnia 2021, 19:41
Czy ktoś był tam niedawno ? Da się wejść? Warto zobaczyć ?

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.