Pomorskie - Opuszczony szpital stoczniowy: Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczony szpital stoczniowy: Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Pomorskie, Polska.
Opuszczony szpital stoczniowy w Gdańsku
Szpital stoczniowy z zewnątrz

Zaczątkiem tego opuszczonego szpitala stoczniowego było powstałe przed rokiem 1908 i znajdujące się na terenie stoczni ambulatorium. To właśnie na ten szpital Lech Wałęsa przeznaczył 220 000 dolarów otrzymanych wraz z Pokojową Nagrodą Nobla.

Szpital zwano inaczej Przemysłowym Zakładem Opieki Zdrowotnej. Jego zaczątkiem było ambulatorium powstałe na terenie Stoczni Schichaua jeszcze przed 1908 rokiem. Po wojnie zostało przemianowane na ambulatorium Stoczni Gdańskiej (Stocznia Gdańska im. Lenina) wraz z izbą chorych. W 1956 roku szpital poszerzono o trzy punkty lekarskie rozlokowane na terenie stoczni. 

W wyniku restrukturyzacji wyodrębniono też przychodnię i szpital nazywany stoczniowym, który już w 1958 roku dysponował 50 łóżkami. W następnych latach systematycznie następowało powiększanie się oddziału. W latach 1960 - 1964 było to już 60 łóżek, a w okresie 1974 - 1986 aż 80. Warto też dodać, że w 1970 roku w czasie tzw. „wypadków grudniowych” (protesty przeciwko podwyżkom) udzielano w nim pierwszej pomocy poszkodowanym stoczniowcom.

 To właśnie na ten szpital Lech Wałęsa przeznaczył 220 000 dolarów otrzymanych wraz z Pokojową Nagrodą Nobla, którą otrzymał 5 października 1983 roku. Niestety dar ten nie pomógł i 20 lat później, bo w 2003 roku w ramach reformy ochrony zdrowia ośrodek został zlikwidowany jako nierentowny.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika Mnich
Mnich
5 maja 2016, 14:02
Byliśmy tam kiedyś, teraz już się do środka nie wejdzie, chyba że pograć w paintballa. Budynek wykupiła prywatna firma.
Zdjęcie użytkownika Patrick10127
Patrick10127
2 lipca 2018, 10:07
This place is now turned into paint all arena

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.