Polska :: Opuszczone miejsca

Opuszczone miejsca w kraju Polska.

Pokaż opis strony
Pałac Tarłów
Tarłów, woj. Świętokrzyskie, Polska.

Opuszczony pałac zbudowany w połowie XVII wieku przez jeden z najbogatszych polskich rodów magnackich - rodzinę Tarłów herbu Topór.

Twierdza Modlin
Modlin, woj. Mazowieckie, Polska.

Położona u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry twierdza Modlin to jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Poznaj zamknięte i nieznane miejsca.

Piramida w Rożnowie
Rożnów, woj. Opolskie, Polska.

Stary grobowiec w kształcie ostrosłupa znajdujący się gdzieś w województwie opolskim.

Opuszczony dwór
woj. Opolskie, Polska.

Jeden z mrocznych opuszczonych dworów, jakie można znaleźć na terenie województwa opolskiego.

Opuszczony pałac
Roszkowice, woj. Opolskie, Polska.

Przepiękny opuszczony pałac z pełnym wyposażeniem znajdujący się w województwie opolskim .

Opuszczona kamienica
woj. Opolskie, Polska.

Jedna z wielu opuszczonych kamienic, jakie znaleźć możemy w województwie opolskim.

Mysia wieża nad jeziorem Gopło
Kruszwica, woj. Opolskie, Polska.

Opuszczona Mysia Wieża, do której wg. legendy uciekł król Popiel. Znajduje się ona niedaleko miejscowości Kruszwica, przy jeziorze Gopło.

Opuszczona kaplica
Kopice, woj. Opolskie, Polska.

Opuszczona kaplica znajdująca się w środku lasu, niedaleko opuszczonego pałacu w Kopicach.

Opuszczony pałac w Łączanach
Łączany, woj. Opolskie, Polska.

Zbudowany w 1853 roku przez rodzinę Pförtner von der Hölle w stylu neogotyckim.

Opuszczony zamek w Kopicach
Kopice, woj. Opolskie, Polska.

Tzw. „pałac na wodzie” - dawna siedziba rodu Schaffgotsch, jedno z najpiękniejszych opuszczonych miejsc w województwie opolskim.

Opuszczony pałac w Pruszkowie
Pruszków, woj. Mazowieckie, Polska.

Tajemniczy opuszczony pałac z czerwonej cegły, którego poddasze nosi ślady rytuałów satanistycznych.

Opuszczony komisariat policji w Konstancinie
woj. Mazowieckie, Polska.

Klub Grota (Robotnika)
Piastów, woj. Mazowieckie, Polska.

Funkcjonował do 2004 roku, kiedy to zginął tu młody chłopak. Od tego czasu miejsce jest opuszczone i coraz bardziej niszczeje.

Cmentarz samochodów k. Warszawy
woj. Mazowieckie, Polska.

Chyba największe opuszczone cmentarzysko pojazdów w Polsce, praktycznie nie naruszone. Auta od malucha, poprzez golfy, aż do przyczep kempingowych.

Opuszczona elektrownia w Płocku
Radziwie, woj. Mazowieckie, Polska.

Elektrownię miejską w Radziwiu rozpoczęto budować w 1927 roku. Pierwszą energię uzyskano tu w 1928 roku. Po modernizacji, od 1938 roku była największym zakładem prądotwórczym na Mazowszu.

Opuszczony cmentarz pojazdów 'K'
Karolew, woj. Łódzkie, Polska.

Kolejny przykład „kolekcjonerskich” zapędów Polaków: stare, opuszczone pojazdy zarówno ciężarowe, osobowe jak i rolnicze. Fiaty, polonezy, ciężarówki i wiele więcej.

Opuszczony pałac w Bratoszewicach
Bratoszewice, woj. Łódzkie, Polska.

Opuszczony pałac w Bratoszewicach został zbudowany przez Kazimierza Rzewuskiego w pierwszej połowie XX wieku, jednak wzmianki o miejscowości sięgają aż wieku XIV. Wcześniej stał tutaj drewniany dwór.

Opuszczony dwór w Rudkach
Rudki, woj. Wielkopolskie, Polska.

Zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Bardzo często gościł tutaj Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego - Mazurka Dąbrowskiego.

Opuszczone kino Mazur
Pabianice, woj. Łódzkie, Polska.

Opuszczone kino mazur zostało założone na przełomie 1912 oraz 1913 roku na ulicy św. Jana przez Eduarda Juliusa Vortheila, holendra. Jako nowość, wywoływało wiele emocji. Po II wojnie światowej znacjonalizowane, przestało funkcjonować w latach 90'tych.

Opuszczony młyn Amerikon / Amerykan
Pisarzowice, woj. Opolskie, Polska.

Pierwsze wzmianki o tym opuszczonym obecnie młynie "Amerykan" w Pisarzowicach sięgają aż 1301 roku. Jego nazwa pochodzi od tego, że w XIX wieku zastosowano tu najnowocześniejszą, amerykańską technologię.

Opuszczona fabryka dziewiarska UNIA
Łącznik, woj. Opolskie, Polska.

Nowe zakłady UNIA zostały wybudowane w 1970 roku i funkcjonowały jedynie przez 20 lat, jednak historia Unii rozpoczyna się dużo wcześniej, bo już w 1856 roku.

Opuszczony kościół ewangelicki 'Ż'
Żeliszów, woj. Dolnośląskie, Polska.

Architektem kościoła ewangelickiego, zbudowanego w 1797 roku, był C.G. Langhans, twórca min. Bramy Bandenburskiej w Berlinie czy pałacu Hotzfeldów we Wrocławiu.

Opuszczona willa 'KJ'
Konstancin-Jeziorna, woj. Mazowieckie, Polska.

Opuszczona willa zbudowana na początku XIX wieku. Posiada kilka werand oraz wieżyczkę widokową. Na jego rogu znajduje się sklep spożywczy.

Opuszczona parowozownia 'D'
Dęblin, woj. Lubelskie, Polska.

Miejscowość, w której znajduje się parowozownia, to najważniejszy węzeł kolejowy między Warszawą a Lublinem. Budynek został zbudowany w latach 1943 - 1944, przestał być wykorzystywany w 1998 roku.

Opuszczona mleczarnia 'Sokół'
Sokółka, woj. Podlaskie, Polska.

Opuszczona mleczarnia, która nigdy nie została dokończona. Ofiara komunizmu, systemu PRL i dziwnych interesów tamtejszych władz. Fabryka została praktycznie ukończona, po czym w pewnym momencie ktoś zadecydował, że jednak się nie opłaca i zbudował drugą.

Opuszczone zakłady przemysłu pończoszniczego Stella
woj. Mazowieckie, Polska.

Zbudowana w 1870 roku i systematycznie rozbudowywana w latach 1890-1910, stała się jedną z największych pończoszarni w Cesarstwie Rosyjskim. Swoją obecną nazwę „Stella” otrzymała dopiero po 1967 roku.

Opuszczony kościół ewangelicki 'Pk'
Pisarzowice, woj. Wielkopolskie, Polska.

Kościół został zbudowany przez księcia Gustawa Birona von Curland w latach 1901-1902 według projektu architekta Arnolda Hartmana. Po wojnie w 1945 roku oddział milicji wysadził drzwi prowadzące do piwnic w poszukiwaniu niedobitków armii hitlerowskiej, przez co złodzieje i wandale zaczęli grabić i niszczyć świątynię.

Zamek książąt mazowieckich 'Cz'
Czersk, woj. Mazowieckie, Polska.

Już w XI wieku stał tu drewniany gród zbudowany w czasach panowania Bolesława Śmiałego lub Władysława Hermana, który był głównym ośrodkiem administracyjnym księstwa czerskiego. Obecny zamek gotycki zbudowano pod koniec XIV wieku.

Opuszczony szpital psychiatryczny 'Zofiówka'
woj. Mazowieckie, Polska.

Pełna nazwa to „Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów”. Szpital i sanatorium zostały zbudowane w 1907 roku. Zamordowano tu około 110-140 osób. Przebywała tu min. matka Juliana Tuwima po nieudanej próbie samobójczej.

Opuszczony dom wczasowy 'G'
woj. Małopolskie, Polska.

Wybudowany został w latach 70'tych XX wieku. Mieścił ponad 200 osób, posiadał wyciąg orczykowy wraz ze szkołą narciarską, siłownię, basen, saunę, solarium, salę weselną i wiele innych atrakcji.

Opuszczona cegielnia 'G'
woj. Mazowieckie, Polska.

Pierwsze ślady cegielni udaje się odnaleźć na mapie wojskowej z 1825 roku. W tym czasie cały pobliski majątek należał do rodziny Danglów. Według licznych źródeł manufaktura przyczyniła się od rozbudowy stolicy.

Opuszczony szpital miejski 'NT'
Nowy Targ, woj. Małopolskie, Polska.

Stary szpital miejski położony na obrzeżach miasta. Jest to duży kompleks kilku budynków. Nad głównym wejściem możemy zobaczyć charakterystyczny krzyż.

Opuszczony cmentarz samochodów 'GM'
woj. Mazowieckie, Polska.

Istnieje taka działka, która dawniej stanowiła najliczniejszą i najcenniejszą kolekcję samochodów w Polsce. Są to pozostałości zbioru kilkuset unikatowych aut i motocykli: Jaguar SS100, BMW 327, prototypy Matra Murena, Mercedes Grosser, Sam Jago (projekt Adama Słodowego), liczne Alfy Romeo (m. in. Giulia GTA), Plumouth należący niegdyś do Romana Polańskiego, Porsche 911 Maryli Rodowicz, Lancia Fulvia czy kilka egzemplarzy Bugatti.

Opuszczone zakłady chemiczne 'ChX'
woj. Mazowieckie, Polska.

Zbudowane w 1928 roku zakłady wytwarzające sztuczne włókna. Przed wojną produkowano tu 1740 ton przędzy wiskozowej dziennie, osiągając zysk 40% na każdym kilogramie produktu. W 1976 roku zakłady wytwarzały 1/3 produkcji włókien sztucznych w całym kraju.

Opuszczona fabryka papieru 'KJ'
woj. Mazowieckie, Polska.

Jedna z najstarszych w Polsce fabryk papieru i jednocześnie największy w województwie mazowieckim i najlepiej zachowany zespół obiektów zakładów papierniczych. Przykład budownictwa i architektury przemysłowej doby historyzmu.

Opuszczone kino 'L'
woj. Mazowieckie, Polska.

Początkowo kino na 280 osób, później cztery z rzędu kluby. W latach 90'tych było to jedno z najnowocześniejszych miejsc grających muzykę elektroniczną w Polsce i pierwszy obiekt w kraju z laserowym oświetleniem.

Opuszczone zakłady mechaniczne 'U'
Urus, Warszawa, woj. Mazowieckie, Polska.

Byłe zakłady mechaniczne znane z produkcji głównie ciągników rolniczych. Początek istnienia zakładów datuje się na 1893 rok. W ciągu ponad stuletniej historii produkowały traktory, czołgi, autobusy, samochody czy motory.

Opuszczone zakłady lniarskie 'l'
woj. Dolnośląskie, Polska.

Pierwsza w Prusach maszynowa przędzalnia bawełny. Powstała w 1822 roku, zbudowana przez wrocławskiego kupca Hermanna Dietricha Lindheima i zatrudniały blisko 900 osób.

Opuszczone pociągi dalekobieżne
woj. Mazowieckie, Polska.

Na obrzeżach stolicy możemy natrafić na bardzo rozległe tereny należące do Polskich Kolei Państwowych. Jest tam lokomotywownia i myjnia dla pociągów. I kilka pociągów dalekobieżnych, które nigdzie już nie pojadą.

Opuszczona willa TVP Sobótki
woj. Pomorskie, Polska.

Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, dlaczego członkowie lóż masońskich upodobali sobie to miejsce, które później było świadkiem licznych tajemnych obrzędów. Wzgórze, na którym stoi budynek do dziś nazywane jest „diabelskim”.

Opuszczone schronisko na Rozdrożu Izerskim
woj. Dolnośląskie, Polska.

Od 1888 roku znajdowała się tutaj wypożyczalnia koni wierzchowych i stacja tragarzy lektyk. Były to wówczas bardzo popularne sposoby zwiedzania gór, dziś niestety coraz rzadziej spotykane.

Opuszczony szpital stoczniowy
woj. Pomorskie, Polska.

Jego zaczątkiem było powstałe przed rokiem 1908 i znajdujące się na terenie stoczni ambulatorium. To właśnie na ten szpital Lech Wałęsa przeznaczył 220 000 dolarów otrzymanych wraz z Pokojową Nagrodą Nobla.

Opuszczony kościół ewangelicki 'g'
woj. Wielkopolskie, Polska.

Jest to jeden z najstarszych istniejących w Polsce kościołów ewangelickich, został ukończony w 1749 roku na życzenie obecnego króla Prus, Fryderyka II.

Zakłady Tworzyw Sztucznych 'P'
woj. Mazowieckie, Polska.

Zakłady wywodzą się z powstałej w 1923 roku Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących. Dzięki jej powstaniu niewielka pobliska wieś w ciągu zaledwie kilkunastu lat zamieniła się w miasto.

Niedokończony zamek 'NŁ'
woj. Pomorskie, Polska.

Gdyby został ukończony, byłby to najnowszy zamek w Europie. W budowli widać elementy charakterystyczne dla architektury gotyku, baroku, renesansu i oczywiście współczesnej. Prace budowlane rozpoczęły się jeszcze w latach 80'tych XX wieku.

Opuszczona cerkiew 'SO'
woj. Podkarpackie, Polska.

Zbudowana w 1913 roku cerkiew wraz z dzwonnicą i rozległym cmentarzem. Wnętrze pokryte jest przepiękną polichromią.

Opuszczony dworek myśliwski 'Kora'
woj. Wielkopolskie, Polska.

Zewnętrzna elewacja budynku została wykonana z kory dębu korkowego, który został sprowadzony aż z Portugalii. Prawdopodobnie jest to jeden z dwóch tego typu obiektów w Europie.

Opuszczony ośrodek wypoczynkowy 'Kozubnik'
woj. Śląskie, Polska.

Były ośrodek Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego położony na obszarze o powierzchni 7,5 ha.

Zamek 'de Mussin'
woj. Dolnośląskie, Polska.

Zamek warowny, którego historia sięga drugiej połowy XIV wieku.

Opuszczona gazownia 'W'
woj. Mazowieckie, Polska.

Na zespół zabudowań składają się dwie potężne, okrągłe kolektory gazu i usytuowane za nimi budynki gazometru oraz destylarni.

Opuszczony zakład przyrodoleczniczy
woj. Małopolskie, Polska.

Trzypiętrowe uzdrowisko zostało zbudowane w 1975 roku.

Fort 'P'
Piątnica, woj. Podlaskie, Polska.

Trzy potężne forty połączone systemem wałów i fos.

Opuszczony cmentarz żydowski 'B'
woj. Podlaskie, Polska.

Ten opuszczony cmentarz żydowski został założony około 1890 roku.

Opuszczony tartak 'Ruc'
woj. Warmińsko-mazurskie, Polska.

Tartak został zbudowany w 1882 roku, doszczętnie zniszczony podczas II Wojny Światowej. Po odbudowie wyrósł na największy i najnowocześniejszy tartak w dawnym województwie olsztyńskim i jeden z największych w kraju.

Opuszczona stacja kolejowa 'ŁK'
woj. Łódzkie, Polska.

Nieczynny dworzec kolejowy, pierwotnie pasażerski, później towarowy.

Opuszczone zakłady fototechniczne 'F'
woj. Mazowieckie, Polska.

Kompleks opuszczonych budynków dawnych zakładów fototechnicznych.

Dwór 'Scharfeneck'
woj. Dolnośląskie, Polska.

Rozległy kompleks rezydencyjny i folwarczny, którego początki sięgają XIV wieku.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.