Herb Irlandii. W obecnej wersji obowiązuje od 9 września 1945 roku. Nazywany jest harfą Briana Śmiałego i sięga średniowiecza.
Po irlandzku nazywana Éire. Państwo w Europie Zachodniej, zajmuje większość wyspy o tej samej nazwie. Historyczna (łacińska) nazwa krainy została nadana przez Rzymian - Hibernia (od hibernus - zimowy). Z czasem została przerobiona przez irlandczyków na īweriū, po czym ewoluowała do nazwy współczesnej - Éire.
Opuszczone miejsca w Irlandii
Na wyspie irlandzkiej odnajdziemy wiele opuszczonych miejsc, jednak ze względu na jej specyficzną historię i położenie, również i miejsca są dość specyficzne. Fani eksploracji znajdą tutaj przede wszystkim wiele ruin średniowiecznych budynków: zamków czy klasztorów. Inne opuszczone miejsca odnajdziemy w okolicach większych aglomeracji, takich jak chociażby Dublin.
Historia Irlandii
Newgrange (irl. Dún Fhearghusa). Jeden z największych grobów korytarzowych wzniesionych przez człowieka. Czas budowy jest datowany na ok. 3200 lat p.n.e.
Pierwsze znane ślady ludzi w Irlandii szacowane są na ok. 8 000 rok p.n.e. - migracje myśliwych z kontynentu. Pozostałością po nich są chociażby neolityczne grobowce. Rzymianie nigdy nie podjęli próby podboju wyspy. Od V wieku była ona chrystianizowana, zaś od VIII wieku rozpoczęła się inwazja wikingów, która dopiero w 1014 roku ostatecznie została odparta za sprawą wojsk ówczesnego króla (Briana Śmiałego).
Od 1169 roku rozpoczęły się wyprawy anglonormandzkie, rozpoczynając tym samym wielowiekową dominację angielską nad Irlandią. W tym okresie wielokrotnie miały miejsce powstania i wojny, np. irlandzka wojna dziewięcioletnia w 1594 roku, bitwa nad rzeką Boyne w 1690 roku czy też rewolucja irlandzka w 1798 roku. W odpowiedzi Anglia min. w 1605 roku rozpoczęła wysiedlenia zwane plantacją Ulsteru, natomiast na podstawie aktu z 1800 roku połączyła się z Irlandią w jedno państwo, tworząc Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Koniec angielskiej dominacji miał miejsce na początku XX wieku. Rozpoczął się podczas powstania wielkanocnego w 1916 roku oraz poprzez podpisanie Traktatu angielsko-irlandzkiego w 1921 roku. W tym czasie powstał także pierwszy rząd irlandzki, co spowodowało wybuch wojny domowej. Ostatecznie w 1937 roku w życie weszła Konstytucja Irlandii, na mocy której utworzono samodzielne państwo irlandzkie.
W 1955 roku Irlandia stała się członkiem ONZ, zaś w 1973 wstąpiła do Wspólnoty Europejskiej. W 1969 roku swój początek miał polityczno-etniczny konflikt w Irlandii Północnej, zakończony w 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego pomiędzy Irlandią i Wielkiej Brytanią.
Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.