Po irlandzku nazywana Éire. Państwo w Europie Zachodniej, zajmuje większość wyspy o tej samej nazwie. Historyczna (łacińska) nazwa krainy została nadana przez Rzymian - Hibernia (od hibernus - zimowy). Z czasem została przerobiona przez irlandczyków na īweriū, po czym ewoluowała do nazwy współczesnej - Éire.
Opuszczone miejsca w Irlandii
Na wyspie irlandzkiej odnajdziemy wiele opuszczonych miejsc, jednak ze względu na jej specyficzną historię i położenie, również i miejsca są dość specyficzne. Fani eksploracji znajdą tutaj przede wszystkim wiele ruin średniowiecznych budynków: zamków czy klasztorów. Inne opuszczone miejsca odnajdziemy w okolicach większych aglomeracji, takich jak chociażby Dublin.
Historia Irlandii
Pierwsze znane ślady ludzi w Irlandii szacowane są na ok. 8 000 rok p.n.e. - migracje myśliwych z kontynentu. Pozostałością po nich są chociażby neolityczne grobowce. Rzymianie nigdy nie podjęli próby podboju wyspy. Od V wieku była ona chrystianizowana, zaś od VIII wieku rozpoczęła się inwazja wikingów, która dopiero w 1014 roku ostatecznie została odparta za sprawą wojsk ówczesnego króla (Briana Śmiałego).
Od 1169 roku rozpoczęły się wyprawy anglonormandzkie, rozpoczynając tym samym wielowiekową dominację angielską nad Irlandią. W tym okresie wielokrotnie miały miejsce powstania i wojny, np. irlandzka wojna dziewięcioletnia w 1594 roku, bitwa nad rzeką Boyne w 1690 roku czy też rewolucja irlandzka w 1798 roku. W odpowiedzi Anglia min. w 1605 roku rozpoczęła wysiedlenia zwane plantacją Ulsteru, natomiast na podstawie aktu z 1800 roku połączyła się z Irlandią w jedno państwo, tworząc Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Koniec angielskiej dominacji miał miejsce na początku XX wieku. Rozpoczął się podczas powstania wielkanocnego w 1916 roku oraz poprzez podpisanie Traktatu angielsko-irlandzkiego w 1921 roku. W tym czasie powstał także pierwszy rząd irlandzki, co spowodowało wybuch wojny domowej. Ostatecznie w 1937 roku w życie weszła Konstytucja Irlandii, na mocy której utworzono samodzielne państwo irlandzkie.
W 1955 roku Irlandia stała się członkiem ONZ, zaś w 1973 wstąpiła do Wspólnoty Europejskiej. W 1969 roku swój początek miał polityczno-etniczny konflikt w Irlandii Północnej, zakończony w 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego pomiędzy Irlandią i Wielkiej Brytanią.
Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.