Wielkopolskie - Opuszczony kościół ewangelicki 'g': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczony kościół ewangelicki 'g': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Wielkopolskie, Polska.
Opuszczony kościół ewangelicki w Goszczu: Zdjęcie archiwalne z pierwszej połowy XX wieku
Kościół ewangelicki w pierwszej połowie XX wieku

Jest to jeden z najstarszych istniejących w Polsce opuszczonych kościołów ewangelickich: został ukończony w 1749 roku na życzenie obecnego króla Prus, Fryderyka II, jednak historia nabożeństw w tym miejscu sięga aż 1594 roku.

Pierwszym kościołem ewangelickim, jaki tu powstał, była kaplica grobowa rodziny Borschnitzów zbudowana w 1594 roku, w której jednocześnie można było odprawiać msze. Została ona zniszczona, kiedy to włości dostały się w ręce katolickiej rodziny von Dohnów. 

Później, w latach 1633 - 1637 nabożeństwa ewangelickie odprawiane były w pobliskim kościele parafialnym. Kiedy tereny te dostały się pod panowanie Reichenbachów, nabożeństwa zaczęły odbywać się najpierw w jednej z pałacowych sal. W 1741 roku władca Prus, Fryderyk II formalnie zezwolił na odprawianie ewangelickich nabożeństw i zaczęto budować kościół, który możemy zobaczyć na zdjęciu.

Projekt budynku przygotował Johann Boumann. Budowę świątyni rozpoczęto w 1743 roku i już sześc lat później, w roku 1749 rozpoczęły się w niej nabożeństwa. Tuż przed wojną kościół został wyremontowany, jednak po 1945 roku nikt już z niego nie korzystał. Do końca XIX wieku były tu odprawiane msze w języku niemieckim i polskim.

W kościele znaleźć można dwa sarkofagi: pierwszy (z epoki późnego baroku), w którym leżała Fryderyka Charlotta hrabini von Schönaich-Carolath i która zmarła w 1741 roku oraz drugi (epoka rokoko), w którym leżała Henryka Leopolda von Reichenbacha, zmarła w 1775 roku.

Warto dodać, że kościół ten jest integralną częścią zespołu pałacowego rodziny Reichenbachów i podobnie jak on, ciągle niszczeje i podupada. Obecnie kościół jest opuszczony.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.