Podkarpackie - Opuszczona cerkiew 'SO': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczona cerkiew 'SO': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Podkarpackie, Polska.
Opuszczona cerkiew w Starych Oleszycach: malowidła ścienne
Malowidła w opuszczonej cekrwi

Zbudowana w 1913 roku greckokatolicka opuszczona cerkiew wraz z dzwonnicą i rozległym cmentarzem. Murowana, zwieńczona kopułą. Wnętrze pokryte jest przepiękną polichromią.

Murowana greckokatolicka cerkiew Opieki Matki Bożej została zbudowana w 1913 roku. W pobliżu cerkwi odnaleźć możemy oryginalną, murowaną dzwonnicę oraz rozległy cmentarz wraz z licznymi nagrobkami wytwarzanymi w pobliskich warsztatach.

Mimo, że po wojnie cerkiew nie była użytkowana zgodnie z przeznaczeniem (w latach 1947-1989 służyła jako magazyn), zachowała się w niej bogata polichromia, m. in. wewnątrz kopuły. Budynek ten został umieszczony na liście obiektów wymagających szybkiego remontu, jednak do dnia dzisiejszego nie rozpoczęto tu żadnych prac ani przygotowań remontowych, a wszystko stoi opuszczone. 

Cerkiew posiada malowidła czterech Ewangelistów - na czterech głównych kolumnach. Są to: wół - Łukasz, lew - Marek, orzeł - Jan i człowiek - Mateusz. Symbole te mają swoje źródło w czterech istotach żyjących, o których mowa w wizji Ezechiela (1,1-14) i w apokaliptycznym widzeniu świętego Jana (Ap 4,6-8). Cztery symboliczne istoty łączą w sobie najwyższe siły natury i życia. Każde z trzech zwierząt ucieleśnia szczególny typ siły fizycznej: w lwie jest ona potężna, ognista i nieujarzmiona, w wole - odporna i wytrwała, w orle wyraża się zwłaszcza w ostrości wzroku oraz w wysokości i szybkości lotu. Człowiek zaś, jako istota obdarzona rozumem, cieszy się siłami wyższej inteligencji i mocnej, rozważnej woli.

Obecnie jest to opuszczona cerkiew (jedna z wielu na Podparkaciu), która powoli popada w coraz większą ruinę.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika Noa
Noa
30 czerwca 2017, 09:00
Hi Where is axactly the adress of the church?

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.