Irlandia - Klasztor Corcomroe: Informacje, historia, zdjęcia.

Klasztor Corcomroe: Historia, informacje.

Lokalizacja: Irlandia.
 Siudane Ua Briain, król Conor - wizerunek w opuszczonym klasztorze Corcomroe
 Siudane Ua Briain, król Conor - wizerunek w opuszczonym klasztorze Corcomroe

Klasztor Corcomroe (po irlandzku: Mainistir Chorca Modh Ruadh) jest opactwem Cystersów zbudowanym w XIII wieku. Znajduje się w północnej części regionu Burren w hrabstwie Clare. Znany był kiedyś jako „St. Mary of the Fertile Rock” - w nawiązaniu do żyznych gleb regionu. 

Opuszczone opactwo słynie z rzeźb i innej szczegółowej bogatej ornamentyki, które to nie są powszechnie spotykane w konstrukcjach z tego okresu. Jest to typowy opuszczony kościół na planie krzyża skierowanego na wschód, a w każdym transepcie (nawa poprzeczna, nawa krzyżowa) posiada małą kapliczkę. 

Budowa klasztoru najprawdopodobniej rozpoczęła się w okresie między 1205 a 1210 rokiem i w tym celu użyto lokalnego wapieniu. Legenda twierdzi, że budynek został zamówiony przez króla Conor na Siudane Ua Briain, który zmarł w 1267 roku, a którego grób i wizerunek są widoczne na północnej ścianie prezbiterium. Według tejże opowieści, Ua Briain zatrudnił do ukończenia opactwa pięciu murarzy, aby zapobiec budowaniu przez nich arcydzieła gdzie indziej. W rzeczywistości klasztor został prawdopodobnie zbudowany przez dziadka Connora, Donal Mór Ua Briain (Donald O'Brien), który był patronem wielu innych struktur religijnych w regionie.

W XVI wieku Angielska Reformacja doprowadziła do rozpadu wielu klasztorów katolickich w Anglii i Irandii. W 1554 roku opactwo zostało przyznane dla hrabiego Thomond. Okoliczności pozwoliły na to, że mnisi mogli wciąż kontynuować utrzymywanie opactwa i pobliskich obszarów, jednak bardzo szybko zmienił się klimat polityczny, który doprowadził do dalszego upadku. Ostatnim opatem był wielebny John O'Dea i został mianowany w 1628 roku. Od tego czasu klasztor jest opuszczony i popada w coraz większą ruinę.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.