Śląskie - Opuszczony ośrodek wypoczynkowy 'Kozubnik': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczony ośrodek wypoczynkowy 'Kozubnik': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Śląskie, Polska.
Opuszczony ośrodek Kozubnik, Porąbka: Zdjęcie archiwalne
Ośrodek wypoczynkowy dawniej

Opuszczony ośrodek wypoczynkowy Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego położony na obszarze o powierzchni 7,5 ha. Ten opuszczony kompleks budynków położony jest na północnym stoku góry Żar, przy Jeziorze Międzybrodzkim w Beskidzie Małym. Biegnie tędy czerwony szlak z Leskowca przez Łamaną Skałę, Przełęcz Kocierską, Żar, Hrobaczą Łąkę do Bielska-Białej.

Był ośrodkiem samowystarczalnym, z własnym ujęciem wody, oczyszczalnią ścieków, awaryjnym systemem zasilania oraz własną stacją benzynową. Kompleks zatrudniał stały personel medyczny, min. lekarza internistę, lekarza stomatologa, specjalistę ds. rehabilitacj oraz pielęgniarki, zapewniając w ten sposób pełną ochronę gości. Do dyspozycji była także karetka pogotowia.

Budowę ośrodka rozpoczęto w 1968 roku. W ciągu dwóch lat powstała większość obiektów Zespołu Domów. Odwiedzany był głównie przez pracowników Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego, które zatrudniało ponad 18 000 osób. Gośćmi luksusowych apartamentów byli zwykle partyjni dygnitarze (bywał tu np. syn Leonida Breżniewa). Jako że ośrodek posiadał obszerne sale konferencyjne, to organizowane były tutaj także obrady komisji. Gościli tu również goście z zachodnich krajów.

Czasy świetności kompleksu skończyły się w latach 90'tych wraz z upadkiem PRL-u. Po tym czasie firma popadła w ogromne długi i w 1996 roku sąd ogłosił jej upadłość. Obecnie ośrodek jest opuszczony.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika Radar
Radar
16 kwietnia 2016, 22:39
Byłem, ale dzięki za historię :D
Zdjęcie użytkownika r
r
10 sierpnia 2017, 12:34
obecnie caly osrodek jest remontowany i za dwa lata zapowiedziana jest reaktywacja obiektu

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.