Małopolskie - Opuszczony dom wczasowy 'G': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczony dom wczasowy 'G': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Małopolskie, Polska.
Opuszczony dom wczasowy Górnik, Zawoja: Czasy funkcjonowania
Dom wczasowy w czasach funkcjonowania

Opuszczony dom wczasowy został w latach 70'tych XX wieku. Mieścił ponad 200 osób, posiadał wyciąg orczykowy wraz ze szkołą narciarską, siłownię, basen, saunę, solarium, salę weselną i wiele innych atrakcji.

Opuszczony dom wczasowy został wybudowany na początku lat 70'tych XX wieku i należał do Kopalni Węgla Kamiennego „Wesoła” (do niedawna nazywała się Lenin). Zabudowania zostały umiejscowione na terenie wielkości 2,9 hektarów tuż u podnóży Babiej Góry. Dysponował on ponad 200 miejscami noclegowymi: apartamenty, pokoje jedno, dwu, trzy i czteroosobowe.

Odwiedzający mieli mnóstwo atrakcji: wyciąg orczykowy (1 100 metrów) wraz ze szkołą narciarską, siłownię, kort tenisowy, basen, saunę, ściankę wspinaczkową, dwa duże place zabaw, solarium, salę weselną, boiska do siatkówki i koszykówki, salę bilardową, gabinet masażu, pielęgniarkę, salon gier, dwie stołówki i sale szkoleniowo-dydaktyczne.

Sprywatyzowany w 1994 roku. Od początku XXI wieku stopniowo popadał w ruinę. Obecnie jest to miejsce opuszczone.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.

Zdjęcia opuszczonego miejsca.

Basen
Ten opuszczony ośrodek wypoczynkowy, jak na tamte lata, rzeczywiście był bardzo zadbany i bogaty. Świadczy o tym chociażby duży basen z charakterystycznym delfinem wpisanym w krąg na dnie umiejscowiony przez budynkiem.
Budynek frontowy, kawiarnia i basen
Na zdjęciu basen ze znakiem delfina na dnie, budynek z pokojami i kawiarnię. Jeszcze nie tak dawno ośrodek nie był opuszczony.
Budynek mieszkalny
Jest to główny budynek opuszczonego domu wczasowego Górnik w miejscowości Zawoja. Można tu zobaczyć bardzo charakterystyczny spadzisty dach dla terenów górskich. Po prawej stronie rozpoczyna się restauracja.
Część rozrywkowa
Korytarz części rozrywkowej tego opuszczonego miejsca. Za czasów funkcjonowania obiektu znajdowało się tutaj min. solarium, salon gier, siłownia, sala masażu, pokój pielęgniarki, sala bilardowa i wiele innych atrakcji. Całość należy do opuszczonego domu wypoczynkowego w górniej mieścinie Zawoja.
Fotel z widokiem
Jedno z pomieszczeń ośrodka wypoczynkowego Górnik - Zawoja. W tym opuszczonym miejscu wciąż jest dużo różnych sprzętów, stąd atrakcyjność obiektu jest wysoka. Za oknem widać część mieszkalną z tarasem zewnętrznym.
Kawiarnia
Opuszczona kawiarnia domu wypoczynkowego Górnik w miejscowości Zawoja. Warto zwrócić uwagę na specyficzną drugą warstwę zewnętrznych szyb, które odbija światło na pomarańczowo. Sama kawiarnio-restauracja oferowała wszystko to, co mi na przykład kojarzy się z wakacyjnym jedzeniem - hamburgery, cheeseburgery, zapiekanki, frytki i lody.
Klatka schodowa
Klatka schodowa opuszczonego ośrodka wypoczynkowego Górnik w miejscowości Zawoja. Wciąż jeszcze zobaczyć możemy pozostałości systemu przeciwpożarowego. Sama kolorystyka we wnętrzu budynku jest bardzo charakterystyczna dla Polski w czasach PRL'u.
Korytarz
Korytarz łączący klatkę schodową budynku świetlicy z budynkiem mieszkalnym oraz klatką schodową. Ciekawe zastosowanie drewna z zielonym szkłem. Jest to część opuszczonego miejsca wypoczynkowego o nazwie Górnik znajdującego się w miejscowości Zawoja.
Korytarz między pokojami
Korytarz pomiędzy pokojami gościnnymi. Bardzo ciekawa kolorystyka ścian tworząca niesamowite efekty, co udało mi się uwiecznić. Całość należy do opuszczonego domu wypoczynkowego Górnik w miejscowości Zawoja.
Pokój gościnny
Jeden z pokojów w ośrodku wypoczynkowym. Bardzo ciekawy kolor ścian, który stworzył niesamowity klimat fotografii. Pokoje w dużej większości są już puste - tu ostały się pułki, firanki, wieszak i lampa.
Przed stołówką
Jedno z pomieszczeń, coś na kształt poczekalni umiejscowionej tuż przy stołówce. Kanapa najprawdopodobniej została przyniesiona z innego miejsca, gdyż zupełnie tu nie pasuje. Dodatkowo pozostawione na niej rzeczy świadczą o tym, ze ktoś przez jakiś czas na niej sypiał.
Recepcja
Recepcja opuszczonego domu wczasowego Górnik. Po prawej również wejście główne. Warto zwrócić też uwagę na mozaikowe 'obrazy' na ścianie, które niesamowicie kojarzą mi się z Barceloną.
Sala weselna
Opuszczony ośrodek wypoczynkowy Górnik Zawoja to nie tylko miejsce do spania, ani nawet liczne atrakcje jak masaż,e sauny, bilard, tenis, basen itp. To także możliwość urządzenia tutaj wesela, w przepięknej sali balowej. Tak oczywiście mógłby brzmieć tekst reklamowy tego obiektu kiedyś, gdyż teraz oczywiście jest to miejsce opuszczone. Po tym zdjęciu widać transformację sal weselnych w ciągu ostatnich kilkunastu lat - wtedy kolory żółty, zielony i pomarańczowy były na porządku dziennym.
Wejście do kawiarni
No cóż.. Po tym zdjęciu doskonale widać w jakich czasach i dla jakich ludzi był budowany opuszczony dom wypoczynkowy Górnik :-) Czerwona gwiazda mówi to dosadnie. Może ktoś zna język rosyjski i jest w stanie mi przetłumaczyć ten tekst? Piszcie w komentarzach.
Wejście główne
Wejście główne (i jednocześnie wyjście ewakuacyjne) do domu wypoczynkowego. Na tablicy po prawej stronie widnieje napis DW. Górnik, adres ośrodka oraz dwa telefony. Niestety, nikt ich już raczej nie odbierze :-) Pozostawione rzeczy mogły wskazywać na próbę odremontowania ośrodka.
Wnętrze kawiarnio / restauracji
Piękna kawiarnio-restauracja opuszczonego domu wypoczynkowego Górnik w miejscowości Zawoja. Fantastyczny wystrój świadczy o bogactwie całego miejsca. Na środku pomieszczenia pozostałości po barku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika themymek
themymek
14 lipca 2019, 12:24
Jeśli szukacie miejsc opuszczonych to sprawdźcie urbexy.pl
Zdjęcie użytkownika witam
witam
30 września 2019, 00:01
witam gdzie to dokladniej?

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.