Dolnośląskie - Opuszczone schronisko na Rozdrożu Izerskim: Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczone schronisko na Rozdrożu Izerskim: Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Dolnośląskie, Polska.
Opuszczone schronisko w 1974 roku
Opuszczone schronisko w roku 1974, zdj. fotopolska.eu

Rozdroże Izerskie to przełęcz znajdująca się na wysokości około 767 metrów n.p.m., która rozdziela dwa wzniesienia: Wysoki Grzbiet i Grzbiet Kamieniecki. Od 1888 roku znajdowała się tutaj wypożyczalnia koni wierzchowych i stacja tragarzy lektyk. Były to wówczas bardzo popularne sposoby zwiedzania gór, dziś niestety coraz rzadziej spotykane. Obecnie schronisko jest opuszczone.

Opuszczone schronisko na Rozdrożu Izerskim: pocztówka z końca XIX wieku
Pocztówka ze schroniska, koniec XIX wieku

Od 1888 roku znajdowała się tutaj wypożyczalnia koni wierzchowych i stacja tragarzy lektyk. W 1912 roku, po pożarze starej budy, wzniesiono piękne schronisko o nazwie Ludwigsbaude. Charakterystyczna dla Sudetów, zrębowa konstrukcja drewnianych ścian harmonizowała z dwuspadowym dachem. Budynek oferował wówczas podróżnikom dwadzieścia łóżek. 

W czasach II wojny światowej tuż za schroniskiem istniał obóz pracy. Jedni mówią, że Służby Pracy Rzeszy, a jeszcze inni,  że Hitler Jugend. Podobno w pobliskim lesie wciąż można znaleźć wejścia do podziemnych fortyfikacji.

Po wojnie schronisko zostało przejęte przez Polskie Biuro Podróży „Orbis”. W 1950 roku utworzono tutaj sanatorium dla dzieci zagrożonych gruźlicą. Hospicjum gościło chorych aż do 1980 roku, kiedy to budynek został przejęty przez nadleśnictwo Szklarska Poręba, które to urządziło w nim hotel robotniczy dla drwali. W międzyczasie przez chwilę był tu też dom kolonijno-wczasowy.

Obecnie jest to opuszczony budynek, który coraz bardziej niszczeje.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika Gruner1
Gruner1
5 maja 2016, 14:01
Bardzo ciekawe miejsce, czy masz może więcej zdjęć?
Zdjęcie użytkownika Paweł
Paweł
26 grudnia 2016, 18:24
Niestety, obiekt już nie istnieje:(
Zdjęcie użytkownika Marek
Marek
16 lipca 2019, 08:47
Jeśli szukacie miejsc opuszczonych to sprawdźcie urbexy.pl

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.