Mazowieckie - Zakłady Tworzyw Sztucznych 'P': Informacje, historia, zdjęcia.

Zakłady Tworzyw Sztucznych 'P': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Mazowieckie, Polska.
Opuszczone zakłady Pronit w Pionkach: książka o historii miasta
Powstała książka poświęcona zakładom i ich historii.

Opuszczona fabryka wywodzą się z powstałej w 1923 roku Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących. Dzięki jej powstaniu niewielka pobliska wieś w ciągu zaledwie kilkunastu lat zamieniła się w miasto.

Opuszczone zakłady Pronit w Pionkach: widok z lotu ptaka
Zakłady z lotu ptaka, zdj. filmfotodron.pl

Decyzja o wybudowaniu zakładów produkujących proch i materiały kruszące podjęta została w 1922 roku przez ministra spraw wojskowych generała Kazimierza Sosnkowskiego, działającego w ścisłym porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu. Państwowa Wytwórnia Prochu i Materiałów Kruszących miała być elementem składowym kompleksu przemysłowego tworzącego zaplecze dla armii, reorganizowanej po latach heroicznych zmagań o granice niepodległości Rzeczypospolitej.

W 1932 roku wytwórnia zatrudnia już ponad 2 000 osób. W tym samym czasie rozpoczęto budowę Fabryki Mas Plastycznych, zmieniona zostaje też nazwa firmy na Państwowa Wytwórnia Prochu. Pięć lat później rozpoczęto produkcję pionkitu (materiał wybuchowy do produkcji prochów armatnich). Fabryka produkuje trzy razy więcej gatunków prochów niż wszystkie państwowe fabryki Francji razem wzięte, pracuje w niej 3542 osób.

Podczas wojny wytwórnię przejmują hitlerowscy najeźdźcy i reaktywują produkcję prochów na potrzeby armii niemieckiej, przymusowo zatrudniając mieszkańców miasta oraz okolic. W 1944 roku okupanci przeprowadzają ewakuację wytwórni wywożąc z niej do Niemiec większość maszyn i urządzeń.

W 1946 roku następuje rewindykacja maszyn i urządzeń z miasta Gőwlen w Niemczech. Zespół złożony z siedmiu dawnych pracowników wytwórni przy pomocy Biura Rewindykacji i Odszkodowań Wojennych w Berlinie sprowadził z powrotem maszyny i urządzenia wywiezione przez Niemców pod koniec wojny. Rok później zakłady zaczynają pracować na nowo. Zostaje też uruchomiona produkcja wyrobów dla sektora cywilnego, jak choćby właśnie płyt winylowych.

W roku 2000 zakłady ogłaszają upadłość. Około 1500 pracowników traci zatrudnienie, pozostając bez pracy. Od tego momentu zakłady stoją opuszczone.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika Jacek
Jacek
4 marca 2017, 19:28
Fotki cienkie. Brak bunkrów i wydziałów wewnątrz zakładu

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.