Warmińsko-mazurskie - Opuszczony tartak 'Ruc': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczony tartak 'Ruc': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Warmińsko-mazurskie, Polska.
Opuszczony tartak, Ruciane-Nida: W czasach świetności
Tartak w czasach swojej świetności

Opuszczony tartak został uruchomiony w 1882 roku, jednak został doszczętnie zniszczony w czasie II Wojny Światowej. Ponownie odbudowany, stał się największym i najnowocześniejszym tartakiem w dawnym województwie olsztyńskim i jednym z największych w kraju.

Około 1900 roku Richard Anders, zwany "wschodniopruskim królem drewna", przejął niewielki tartak należący do E. Lehmanna i już rok później go rozbudował. Powstała wówczas nowa, duża hala, w której zamontowano urządzenia produkcji szwedzkiej. Zakład rozbudowywano do lat trzydziestych XX wieku i z powodzeniem funkcjonował do wojny. W tym czasie zaliczał się do najnowocześniejszych w Niemczech. Dla pracowników tartaku Anders wybudował osiedle robotnicze.

Po drugiej wojnie światowej tartak został znacjonalizowany. W 1952 roku wznowiono produkcję. W latach siedemdziesiątych XX wieku zdemontowano większość starych urządzeń oraz przeprowadzono modernizację. Część produkcji eksportowano do krajów zachodnich, a w samym tartaku pracowało ponad 250 osób. W 1999 roku tartak został sprywatyzowany, a obecnie zakład pozostaje nieczynny i opuszczony, ulegając dewastacji. Po starym tartaku zachowały się budynki kuźni i stolarni.

Na granicy tartaku znajduje się również budynek mieszkalny, obecnie opuszczony. Interesujacym elementem zwiazanym z domem sa kilkumetrowe cisy rosnace od strony jeziora, które jesienią wyglądają naprawdę niesamowicie.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika KennT
KennT
22 grudnia 2018, 16:20
Jakie jest dokładniejsze położenie tego tartaku ?
Zdjęcie użytkownika Miłosz
Miłosz
1 grudnia 2020, 14:02
Ruciane - jedyne zniszczenia podczas IIWŚ odniosłą stacja kolejowa i mijanka torowa.

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.