Warmińsko-mazurskie - Opuszczony tartak 'Ruc': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczony tartak 'Ruc': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Warmińsko-mazurskie, Polska.
Opuszczony tartak, Ruciane-Nida: W czasach świetności
Tartak w czasach swojej świetności

Opuszczony tartak został uruchomiony w 1882 roku, jednak został doszczętnie zniszczony w czasie II Wojny Światowej. Ponownie odbudowany, stał się największym i najnowocześniejszym tartakiem w dawnym województwie olsztyńskim i jednym z największych w kraju.

Około 1900 roku Richard Anders, zwany "wschodniopruskim królem drewna", przejął niewielki tartak należący do E. Lehmanna i już rok później go rozbudował. Powstała wówczas nowa, duża hala, w której zamontowano urządzenia produkcji szwedzkiej. Zakład rozbudowywano do lat trzydziestych XX wieku i z powodzeniem funkcjonował do wojny. W tym czasie zaliczał się do najnowocześniejszych w Niemczech. Dla pracowników tartaku Anders wybudował osiedle robotnicze.

Po drugiej wojnie światowej tartak został znacjonalizowany. W 1952 roku wznowiono produkcję. W latach siedemdziesiątych XX wieku zdemontowano większość starych urządzeń oraz przeprowadzono modernizację. Część produkcji eksportowano do krajów zachodnich, a w samym tartaku pracowało ponad 250 osób. W 1999 roku tartak został sprywatyzowany, a obecnie zakład pozostaje nieczynny i opuszczony, ulegając dewastacji. Po starym tartaku zachowały się budynki kuźni i stolarni.

Na granicy tartaku znajduje się również budynek mieszkalny, obecnie opuszczony. Interesujacym elementem zwiazanym z domem sa kilkumetrowe cisy rosnace od strony jeziora, które jesienią wyglądają naprawdę niesamowicie.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika KennT
KennT
22 grudnia 2018, 16:20
Jakie jest dokładniejsze położenie tego tartaku ?
Zdjęcie użytkownika Miłosz
Miłosz
1 grudnia 2020, 14:02
Ruciane - jedyne zniszczenia podczas IIWŚ odniosłą stacja kolejowa i mijanka torowa.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.