Dolnośląskie - Opuszczone zakłady lniarskie 'l': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczone zakłady lniarskie 'l': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Dolnośląskie, Polska.
Zakłady lniarskie Oldrzychowice Kłodzkie: zdjęcie archiwalne
Opuszczone zakłady lniarskie kiedyś

Pierwsza w Prusach maszynowa przędzalnia bawełny. Powstała w 1822 roku, zbudowana przez wrocławskiego kupca Hermanna Dietricha Lindheima i zatrudniały blisko 900 osób. Obecnie zakłady są opuszczone.

W 1822 roku jeden z wrocławskich kupców o imieniu Hermann Dietrich Lindheim postanowił założyć pierwszą w Prusach maszynową przędzalnię bawełny. Maszyny, które posiadały ponad 9 000 wrzecion, postanowił wprowadzić w ruch napędem parowym - doprowadził wodę specjalnym kanałem z rzeki, co posłużyło mu również do zamontowania ogrzewania w budynku. Po jakimś czasie Hermann postanowił zakład rozbudować (wzniesiono między innymi odlewnię czy budynki mieszkalne dla robotników), co zaskutkowało zatrudnieniem w zakładznie ponad 900 osób. Dzięki zakładowi wieś, której fabryka stała, zaczęła przeżywać rozkwit gospodarczy. Mówi się, że w tej fabryce powstała pierwsza lokomotywa parowa na Śląsku.

Po wojnie zakłady zostały znacjonalizowane i nazwane Zakładami Przemysłu Lnianego „Lech”. Warto dodać, że w latach 1946-1947 utworzono pod patronatem fabryki klub sportowy ZKS „Lech” Ołdrzychowice. Niestety niedofinansowanie i brak nowych technologii spowodował w kolejnych latach powolny upadek fabryki (wciąż pracowano tu jeszcze na sprzęcie z połowy XIX wieku). Ostatecznie w latach 90'tych XX wieku podczas transformacji gospodarczej zakład zamknięto, a pracę straciło mnóstwo osób z pobliskiej wsi. Obecnie miejsce jest opuszczone.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika LN2U8A7TBAG www.yandex.ru
LN2U8A7TBAG www.yandex.ru
20 lutego 2020, 01:59
LN2U8A7TBAG www.yandex.ru

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.