Mazowieckie - Opuszczona elektrownia w Płocku: Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczona elektrownia w Płocku: Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Mazowieckie, Polska.
Elektrownia Miejska w Płocku. Zdjęcie archiwalne.
Budynek Elektrowni Miejskiej w Radziwiu, Płock. Około 1929 roku.
Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA.

Opuszczona elektrownia miejska w Radziwiu zaczęła być budowana w 1927 roku, a pierwszą energię uzyskano rok później. O lokalizacji zadecydowało głównie zaopatrzenie w wodę i węgiel (pobliskie tory oraz niski brzeg). Oficjalne otwarcie elektrowni radziwskiej odbyło się 1 września 1929 roku, a jej moc wyniosła 960 kW. W okresie międzywojennym przeprowadzono kilka modernizacji, które zwiększyły moc elektrowni, dzięki czemu w 1938 roku był to największy zakład prądotwórczy na Mazowszu.

Wnętrze opuszczonej elektrowni w Płocku. Zdjęcie archiwalne.
Wnętrze elektrowni. Źródło: Radziwie, jakiego nie pamiętacie.

Budowę opuszczonej elektrowni w Radziwiu rozpoczęto w październiku 1927 roku, co spotkało się z bardzo dużym poparciem prasy lokalnej. Już w następnym roku uruchomiono część zakądów, która wyprodukowała pierwszą energię dla miasta. Wiele osób dziwiło się, dlaczego elektrownia miejska budowana jest w Radziwiu: przemawiała za tym możliwość prostego zaopatrzenie w wodę (niższy brzeg wisły) i węgiel dla elektrowni, który mógł być dostarczany z pobliskiej stacji kolejowej. Węgiel dostarczany był koleją na stację PKP, skąd przewożony był kolejką wąskotorową. Zaopatrzenie w wodę po stronie Radziwia było prostsze, gdyż nie trzeba było budować specjalnej stacji pomp do tłoczenia wody na wysoki, płocki brzeg.

Oficjalnie elektrownię otwarto 1 września 1929 roku i na początek podłączono do niej 3400 domów. W środku zamontowano dwa kotły (tzw. opłomkowe) wyprodukowane przez firmę H. Cegielski, zamontowano także dwa generatory (480 kW każdy) firmy BBC. Od zachodniej strony postawiono żurawia do rozładowywania węgla, a nad budynkiem górował komin wysoki na 55 metrów. Aby uruchomić dostawy prądu, przebudowano także stacje transformatorowe, całą linię zasilającą miasto, jak i sieć oświetlenia czy sieć niskiego napięcia. Była to jedna z niewielu zbudowanych w tamtych czasach na terenie II Rzeczypospolitej nowych elektrowni.

Oto mały wycinek z akt spółki, personel na 1929 rok:

Opuszczona elektrownia w Płocku podczas powodzi na Radziwiu
Elektrownia podczas powodzi na Radziwiu w lutym 1982 roku. Źródło: Radziwie, jakiego nie pamiętacie.

„Kierownictwo i personel Elektrowni Miejskiej w Radziwiu jesienią 1929 roku tworzyli : J.Starzyński (dyrektor) . inż.J.Cybulski, F.Hakowska (gł.księgowa), oraz: K.Araszkiewicz, Wł.Białkowski, H.Bielecki (kier. ruchu), J.Błoński, B.Bogusławski, Borkowski, Wł.Busse, K.Chęcińska, K.Dolecki, B.Dudziński, F.Ferszt, W.Garwacki, J.Grażulewicz, J.Gron, R.Grudziński, Hejne, J.Jasiński, K.Jędrzejak, M.Kępczyński, Kotowski, R. i F.Kuczkowscy, Miaśkiewicz, J.Rybińska, inż.H.Szenwitz, J.Ukryn, J.Wierzchowska.”

Osiem lat po otwarciu, dzięki Związkowi Elektryfikacji Międzykomunalnej Województwa Warszawskiego (ZEMWAR) udało się zmodernizwać kotły, dzięki czemu moc elektrowni zwiększyła się o 1040 kW - aż do 2000 kW. Rok później (1938) przeniesiono do Płocka główne biuro ZEMWAR'u (wcześniej mieściło się w Łowiczu), gdyż elektrownia w Radziwiu stała się największą na Mazowszu. W kolejnym roku dostawiono nowy kocioł, zwiększając moc do 2400 kW. Co ciekawe, podczas II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej, Niemcy wykorzystali plany polskich inżynierów i na ich podstawie rozbudowali elektrownię, powiększając jej moc prawie o połowę, aż do 4,3 MW.

Po wojnie elektrownia rozpoczęła swoją pracę, jednak w 1954 roku uruchomiono nową stację elektroenergetyczną na Podolszycach (jedna z dzielnic w Płocku). Od tego czasu elektrownia w Radziwiu straciła na znaczeniu i była coraz bardziej zaniedbywana - produkcja prądu stała się po prostu zbyt droga w porównaniu do możliwości nowych technologii. Po zamknięciu elektrowni w 1960 roku, aby ludzie nie stracili pracy, zaczęto w niej produkować elementy żelbetonowe dla energetyki.

W 2002 roku budynek został sprzedany. Nie wiadomo, jakie były plany prywatnego inwestora, jednak najprawdopodobniej nic z nich nie wyszło. Obecnie jest to opuszczone miejsce, a na zewnętrznej ścianie znajduje się informacja o możliwości sprzedaży budynku.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.

Zdjęcia opuszczonego miejsca.

Drabina
Dość ciekawy kadr pustego pomieszczenia z drabiną. Kolorystyka i światło sprawiły, że fotografia nabrała specyficznego klimatu. Zdjęcie zrobione w opuszczonej elektrowni w Płocku.
Drzwi
Jedne z drewnianych drzwi w opuszczonej elektrowni. Wyglądają trochę jak stare drzwi na klatce schodowej w warszawskiej kamienicy :-)
Eksplorator
Schody na piętro opuszczonej elektrowni, na których stoi eksplorator, czyli ja :-) Miejsce jest bardzo klimatyczne i warto wybrać się tu na kilka fotografii, o ile tylko umiemy nie rzucać się w oczy - obiekt jest chroniony.
Eksplorator w hali
Opuszczona elektrownia w Płocku, w dzielnicy Radziwie. Na zdjęciu eksplorator w głównej hali obiektu, w której najprawdopodobniej znajdowały się kotły.
Elektrownia z zewnątrz
Na zdjęciu opuszczona elektrownia w Płocku, dokładnie w dzielnicy Radziwie. Budynek zbudowany z charakterystycznej dla tego okresu czerwonej cegły. Fotografia zrobiona z pobliskich torów kolejowych, widzimy tu także 55 metrowy komin elektrowni.
Hala produkcyjna na piętrze
Hala produkcyjna opuszczonej elektrowni w Płocku, dzielnica Radziwie. Pomieszczenie znajduje się na piętrze i wchodzi się do niego szerokimi, żeliwnymi schodami. Prawdopodobnie to tu mieściły się wielkie kotły.
Hełmy robotnicze
Hełmy robotników - zostawione tu najprawdopodobniej po przerwanym remoncie opuszczonej elektrowni w Płocku. Warto dodać, że sam budynek jest obecnie w rękach prywatnych i sądząc po zostawionych sprzętach, nawet była podejmowana raczej nieudana próba remontu.
Klatka schodowa
Klatka schodowa opuszczonej elektrowni w Radziwiu w Płocku. Po lewej stronie wejście do umywalni, a po prawej stronie jedno z pomieszczeń biurowych.
Ramy okien w pomieszczeniu
Jedno z pomieszczeń opuszczonej elektrowni w Płocku. Budynek jest w większości pusty, co najwyżej, tak jak tutaj, znaleźć możemy w przeróżnych pomieszczeniach sprzęt i pozostałości po próbie remontu. Budynek został kupiony przez osobę prywatną, jednak od dłuższego już czasu nic się tu nie dziele - miejsce jest opuszczone.
Sprzęty remontowe
Na zdjęciu opuszczonego miejsca pozostawiono sprzęty, które wskazują na to, że prywatny właściciel najprawdopodobniej planował wyremontować zakupiony od miasta Płock obiekt. Niestety jednak, jak pokazał czas, nic z tego nie wyszło - obiekt jest znowu na sprzedaż.
Taczka
jako, że w tym opuszczonym miejscu najprawdopodobniej były próby przeprowadzenia remontu jasnym jest, że część sprzętów została. W tym pomieszczeniu elektrowni w Płocku widzimy taczkę oraz kawałek rusztowania.
Umywalnia
Opuszczona elektrownia w Płocku, która została zbudowana pomiędzy 1927 a 1928 rokiem. Na zdjęciu wejście do pomieszczenia umywalni.
Zamknięte drzwi wejściowe
Jedno z pomieszczeń opuszczonej elektrowni w Radziwiu (Płock). Sam budynek został zbudowany w 1928 roku i od kilkunastu lat jest w rękach prywatnych. Niestety nowy właściciel nic tu nie robi i stara się go sprzedać.
Zniszczony korytarz
Jeden z korytarzy opuszczonej elektrowni. Jak widać, z samego budynku, a już na pewno z jego przeszłej działalności, niewiele zostało.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika karol
karol
27 września 2016, 12:54
Świetne zdjęcia i pięknie ujęta nasza stara elektrownia. Niestety od początku mówiono, że budowa elektrowni po tej stronie Wisły to zły pomysł. Okazało się to prawdą.
Zdjęcie użytkownika blackman
blackman
16 listopada 2016, 17:34
Opuszczona elektrownia w Płocku z zewnątrz prezentuje się bardzo ciekawie, szkoda że w środku brak czegokolwiek ze sprzętu. Mimo wszystko bardzo fajne zdjęcia i ciekawie pokazany obiekt.
Zdjęcie użytkownika Helka
Helka
12 grudnia 2016, 21:52
Bardzo fajne i klimatyczne opuszczone miejsce!
Zdjęcie użytkownika ixoyisuxxoix
ixoyisuxxoix
14 stycznia 2018, 01:06
http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.