Wielka Brytania - Battersea Power Station: Informacje, historia, zdjęcia.

Battersea Power Station: Historia, informacje.

Lokalizacja: Wielka Brytania.
Battersea Power Station
Battersea Power Station, obecnie opuszczony

Opuszczona elektrownia w Londynie, w Anglii (Wielkiej Brytanii). Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dnia dzisiejszego). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez  Gilesa Gilberta Scotta, architekta między innymi katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern (Londyn) czy chociażby czerwonych budek telefonicznych.

Elektrownia w 1934 roku. Dopiero po wojnie dobudowano jej drugą część
Elektrownia w 1934 roku. Dopiero po wojnie dobudowano jej drugą część

Była to pierwsza tego rodzaju elektrownia (opalana węglem). Znajduje się na południowym brzegu Tamizy. Ten opuszczony budynek jest największą budowlą z cegły w całej Europie. Jej powstanie było odpowiedzią rządu na prywatne elektrownie oraz częścią planu upaństwowienia przemysłu energetycznego. Projekt miał na celu również ujednolicenia napięcia w mieście.

Budynek został zaprojektowany przez Gilesa Gilberta Scotta w stylu modernistycznym. Scott był architektem i designerem, projektodawcą takich miejsc jak katedra w Liverpoolu, budynku Tate Modern czy chociażby wszystkim znanej czerwonej budki telefonicznej. Battersea posiada cztery kominy, które zostały osadzone na wieżopodobnych kolumnach (przypominających klasyczne kolumny doryckie). Wnętrza wyłożone zostały włoskim marmurem, a pomieszczenia techniczne i sale turbin mozaiką. Sterownia była zaprojektowana w stylu Art Deco.

Te opuszczone miejsce powstawało w dwóch etapach. Tak zwana Stacja A wraz z halą turbin parowych i dwoma kominami została wybudowana w 1939 roku. Stację B dobudowano już po wojnie, w latach 1953-1955. W momencie otwarcia budynek wytwarzał moc około 105 megawatów i był największą elektrownią w Europie. W 1975 roku, z powodu nieopłacalności produkcji zamknięto Stację A. Osiem lat później zamknięto również Stację B. Ta opuszczona elektrownia została zaliczona do dziedzictwa narodowego Wielkiej Brytanii w 1980 roku.

Elektrownia Battersea Power Station jest symbolem przemysłu energetycznego. Pojawiała się ona na wielu filmach i w wielu programach telewizyjnych, między innymi w filmie Alfreda Hitchcocka Sabotaż, Sensie życia według Monty Pythona, w serialu Zagubieni i w filmie Help! z udziałem The Beatles. Odgrywa także symboliczną rolę w filmie Children of Men, jest tam między innymi miejscem przechowywania ocalałych dzieł sztuki. Opuszczony budynek pojawił się także na okładce płyty Animals grupy Pink Floyd.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.

Zdjęcia opuszczonego miejsca.

Cała elektrownia
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na zdjęciu widać opuszczony budynek w całej swojej okazałości.
Centrum sterowania
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na zdjęciu pomieszczenie sterowne całą elektrownią. Pomimo, że budynek jest opuszczony, w niektórych pomieszczeniach jest prąd i oświetlenie.
Drążki konfiguracji napięć
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na zdjęciu drążki konfiguracji napięć.
Druga sala sterowna
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Druga sala sterowna odpowiedzialna za inną część opuszczonej obecnie elektrowni.
Panorama Londynu z dachu elektrowni
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na zdjęciu widać panoramę Londynu zrobioną z dachu opuszczonej elektrowni.
Przedziwne pomieszczenie
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Warto dodać, że w tej opuszczonej fabryce miało miejsce mnóstwo przeróżnych wydarzeń, jak choćby koncerty. Na miejscu znaleźliśmy bardzo dużo różnego rodzaju sprzętu oświetleniowo-dźwiękowego. Trudno powiedzieć, komu i kiedy służyło te pomieszczenie.
Sala sterowania
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Główna sala sterowna opuszczonego miejsca.
Widok z dachu na kominy i część Londynu
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Zdjęcie jest zrobione na dachu tej opuszczonej elektrowni i pokazuje dwa jej kominy oraz część z przepięknego widoku na Londyn.
Więcej wskaźników
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na zdjęciu jeszcze więcej przeróżnych wskaźników w tej opuszczonej elektrowni.
Wskaźniki
Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy w Europie budynek z cegły (do dzisiaj). Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych. Na fotografii wskaźniki stanu elektrowni, obecnie nie działają.
Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.