Opolskie - Opuszczona fabryka dziewiarska UNIA: Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczona fabryka dziewiarska UNIA: Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Opolskie, Polska.
Opuszczone zakłady dziewiarskie Unia: zdjęcie archiwalne, stara siedziba
Opuszczone zakłady dziewiarskie Unia: zdjęcie archiwalne, stara siedziba w Głuszycach

Nowe zakłady UNIA (obecnie opuszczone - widoczne na zdjęciach) zostały wybudowane w 1970 roku i funkcjonowały jedynie przez 20 lat, jednak historia Unii rozpoczyna się dużo wcześniej, bo już w 1856 roku.

W II połowie XIX wieku udało się po wielu latach ukończyć połaczenie kolejowe pomiędzy Głubczycami a Raciborzem, Krnowem oraz Racławicami Śląskimi. Pozwoliło to małej miejscowości na dalszy rozwój i nowe inwestycje. W Głubczycach zbudowano kilka browarów (takich jak chociażby ten największy: Weberbauera, który funkcjonuje do dzisiaj), kilka tartaków, młynów (parowych), słodownie, hutę szkła oraz, co najbardziej nas interesuje, fabryki wełny.

Należały one do dwóch żydów: Holländra i Teichmanna, którzy byli bardzo przedsiębiorczymi przemysłowcami. Zbudowano je dokładnie w 1856 roku. W tamtych czasach fabryki zatrudniały kilka tysięcy osób i sprzedawały towary na całym świecie. To właśnie te zakłady przekształciły się po II wojnie światowej w opisywane tutaj Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Unia", choć jeszcze jako te, które nazywamy starymi zakładami. Wiadomo, że tuż przed wojną zakłady nadal były własnością prywatną, a ich właścicielem był Valentin Stanulla.

W 1970 roku zarząd fabryki postanowił zbudować nowe zakłady i przenieść produkcję: tak powstały nowe Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Unia" w miejscowości Łącznik i są to właśnie te zakłady, które możemy zobaczyć na przedstawionych tutaj zdjęciach. Trudno powiedzieć, co było przyczyną upadku fabryki, niewiele jest także informacji o ich historii z tego okresu. Wiadomo na pewno, że działały jedynie 20 lat i zostały zamknięte około 1990 roku. Od tego czasu są opuszczone.

Z ciekawostek warto dodać, że przy zakładach od 1961 roku funkcjonowała Ochotnicza Straż Pożarna, początkowo jako Terenowy Oddział Samoobrony. Składała się ona z drużyn męskiej oraz kobiecej, zajmowała się głównie zapewnianiem bezpieczeństwa samej fabryce, ale także pobliskim miejscowościom. Z racji posiadania samochodu ze zbiornikiem, często jednostka była także wysyłana do odległych pożarów. Jej bardzo obszerną kronikę można znaleźć tutaj.

Rok 1977 – kobieca drużyna pożarnicza z Ochotniczej Zakładowej Straży Pożarnej Zakładów Dziewiarskich UNIA reprezentując Polskę zdobywa srebrny medal na VI Międzynarodowej Olimpiadzie Pożarniczej CTIF w Trydencie (Włochy)

Budynek jest już opuszczony od wielu lat, jednak wciąż zostało w nim trochę sprzętu. Nie da się nie zwrócić uwagi na piękne zielone kolory, jakie przyroda odcisnęła na ścianach i podłogach tych opuszczonych zakładów.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika MalyOrl
MalyOrl
2 września 2016, 16:23
Świetne fotografie, a te z zielenią na podłodze i na ścianach - czad!
Zdjęcie użytkownika Marli
Marli
16 listopada 2016, 17:41
Rzeczywiście ta zieleń i żółć powala - rzadko się takie fantazyjne wzory widuje w opuszczonych miejscach.
Zdjęcie użytkownika uzuwixehug
uzuwixehug
17 maja 2018, 05:55
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/
Zdjęcie użytkownika iwizvimeyinuw
iwizvimeyinuw
17 maja 2018, 06:31
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/
Zdjęcie użytkownika uhepowtoome
uhepowtoome
23 maja 2018, 00:01
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/
Zdjęcie użytkownika orouvso
orouvso
24 maja 2018, 00:02
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.