Mazowieckie - Opuszczona gazownia 'W': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczona gazownia 'W': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Mazowieckie, Polska.
Gazownia na Woli: pierwsze budynki, zdjęcie archiwalne
Pierwsze budynki gazowni.

W 1856 roku zarząd miasta zawarł porozumienie z Kontynentalnym Towarzystwem Gazownictwa z Dessau w sprawie budowy sieci gazowej, przewidującej trzydziestoletni okres jej eksploatacji. Budynki gazowni powstały w latach 1886 - 1887, obecnie gazownia jest opuszczona.

Gazownia Wola, Warszawa: Płonący zbiornik gazowni podczas II Wojny Światowej
Płonący zbiornik gazowni podczas II Wojny Światowej.

Produkowany tam gaz służył głównie do oświetlania ulic miasta, dzięki czemu pierwszy raz światło gazowe zabłysło tam 26 grudnia 1865 roku, przy czym postawiono 92 latarnie. Coraz powszechniej korzystały z gazu zakłady przemysłowe zlokalizowane w okolicy, w dalszej kolejności mieszkańcy.

Wkrótce okazało się, że jedna gazownia nie wystarczy dla całego miasta - nowy  zakład uruchomiono w 1887 roku, po czym stał się głównym zakładem obsługującym gaz w mieście. Na zespół zabudowań składały się dwa potężne, okrągłe kolektory gazu i usytuowane za nimi budynki gazometru oraz destylarni. Zakład zatrudniał 1200 pracowników, w tym 150 latarników. Do zadań tych drugich było codziennie wychodzenie w miasto i zapalanie, a potem gaszenie latarni. Właśnie te dwa nowo zbudowane zbiorniki to te, które możemy na tej stronie oglądać na zdjęciach jako opuszczone.

Podczas II Wojny Światowej (8 września 1939 roku) pocisk artyleryjski trafił w zbiornik, w którym zgromadzonych było 23 tysiące metrów sześciennych gazu. Na szczęście nie doszło do wybuchu, jednak gaz zapalił się, tworząc jeden wielki płomień. Następnego dnia zakład wstrzymał produkcję i zamknął dopływ gazu do miasta. Pod koniec września zniszczeniu uległ drugi zbiornik, który jednak w porę został opróżniony. Pożary powstałe na skutek bombardowań zniszczyły budynki mieszkalne i biurowe, spłonęły również składy koksu i węgla. Na skutek wstrzymania przesyłania wody przez wodociągi, gaszenie pożarów przez pracowników zakładu stało się niemożliwe. Zniszczone zostały obie gazownie, a sieć miejska została przerwana.

W czasie Powstania Warszawskiego gazownia została odizolowana od miasta, jednak nadal produkowała i wysyłała gaz. Na terenie zakładów schronienie znalazło wiele osób uciekających przed hitlerowcami. 8 sierpnia na teren gazowni dotarł oddział SS-manów. Niemcy ogłosili, że w ciągu 20 minut wszyscy muszą opuścić ten teren. Szczęśliwie oddział został jednak odwołany do innej akcji. 22 września przyszedł kolejny rozkaz o unieruchomieniu zakładu. Niemcy zdemontowali i wywieźli urządzenia przemysłowe. Część wyposażenia (m.in. bibliotekę) udało się ukryć. Zakład zaminowano, ale szczęśliwie ładunki nie zostały zdetonowane. Po wyzwoleniu w kotłowni centralnej znaleziono pudło mieszczące 18 min. W czasie poszukiwań saperzy odnaleźli 17 z nich. Osiemnasta sztuka nigdy nie została odnaleziona, być może jej nie było. Do dziś pozostaje to zagadką.

18 stycznia 1945 roku dawni pracownicy rozpoczęli odbudowę po zniszczeniach wojennych, a w czerwcu wpuszczono już gaz do sieci miejskiej. Gazownia rozpoczęła powojenną produkcję jako jeden z pierwszych zakładów. Jeszcze w latach pięćdziesiątych gaz produkowany tu otrzymywany był wyłącznie z węgla. W następnym dziesięcioleciu wyparł go ostatecznie gaz ziemny wysokometanowy, który był znacznie tańszy. Opuszczona gazownia do dzisiaj pozostaje ruiną i pamiatką po starych czasach.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.

Zdjęcia opuszczonego miejsca.

Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika Marek W.
Marek W.
12 kwietnia 2016, 17:33
Wielka szkoda, że wciąż nie udało się nic zrobić z tą gazownią i ciągle niszczeje.
Zdjęcie użytkownika Mir
Mir
5 maja 2016, 14:00
Jeżdżę przy tych gazowniach codziennie do pracy, co raz ktoś tam chodzi, a gazowni coraz mniej. Władze powinny coś z tym zrobić, zabezpieczyć to jakoś.
Zdjęcie użytkownika Remi
Remi
24 maja 2016, 16:59
Bardzo fajne zdjęcia, jest klimat.
Zdjęcie użytkownika Neo Stan
Neo Stan
18 lipca 2016, 18:08
Byłem tu na geocache'ingu, fantastyczna opuszczone miejscówka i świetny klimat, serdecznie polecam do zdjęć!
Zdjęcie użytkownika Wons
Wons
2 września 2016, 14:56
Marne szanse, żeby kiedyś tym opuszczonym gazowniom przywrócić świetność, chociażby jako apartamentowce - tyle razy próbowano.
Zdjęcie użytkownika edward5445
edward5445
15 czerwca 2019, 19:42
Hello I am planning on visiting Poland and this site has quite a bit of information on it but i can't seem to locate a more exact coordinate or information to where the places are at, would you happen to have a map with these locations mapped?

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.