Mazowieckie - Opuszczone zakłady fototechniczne 'F': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczone zakłady fototechniczne 'F': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Mazowieckie, Polska.
Opuszczone zakłady Foton w Warszawie, zdjęcie z 1977 roku.
Opuszczone zakłady Foton w Warszawie, zdjęcie z 1977 roku.

Opuszczone zakłady fototechniczne Foton założył w 1888 roku Piotr Lebiedziński, a jego dzieło kontynuowali bracia Franaszkowie. Podczas II wojny światowej to tutaj produkowano papiery ze znakiem wodnym na potrzeby polskiego ruchu oporu.

Początki opuszczonego Fotonu sięgają aż 1888 roku, kiedy to Piotr Lebiedziński (polski inżynier, przedsiębiorca i wynalazca, żył w latach 1860 - 1934) zaczął produkować światłoczułe materiały. Dwa lata po jego śmierci (1936 rok), w oparciu o jego technologie, bracia Jerzy i Kazimierz Franaszkowie (zarządzali fabryką papierów kolorowych oraz obić) zbudowali oddział swojej firmy, który skupił się na tworzeniu papieru fotograficznego oraz błon negatywowych. Tak powstał widziany na zdjęciach opuszczony budynek Fotonu.

Co ciekawe, podczas II wojny światowej oraz okupacji niemieckiej zakład działał nadal, nie przeszedł także w ręce hitlerowskie. Powstawały tu chociażby papiery dla ruchu oporu. Niestety już w 1943 roku zmarł jeden z braci, Jerzy,  a rok później SS zamordowało Kazimierza wraz z całą rodziną oraz wszystkich pracowników Fotonu (była to tzw. rzeź Wołyńska). Jak to się działo w całej Polsce, również tutaj Niemcy wymontowali wszystkie maszyny i wywieźli je na zachód, dodatkowo budynek Fotonu uległ zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego.

Kiedy skończyła się wojna resztki fabryki nie miały właściciela, a więc zostały upaństwowione. Do 1949 zostały odbudowane i nazwane „Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON”, czyli nazwą, która przetrwała do dzisiaj. Fabryka produkowała błony i odczynniki fotograficzne, głównie dla radiologii medycznej. Warto wspomnieć, że w latach 60'tych Foton pokrywał około 75% zapotrzebowania krajowego na filmy oraz błony.

Tymczasem rozwój zakładów trwał w najlepsze. W 1969 roku udało się podpisać umowę z firmą z Wielkiej Brytanii (produkcja medycznych błon rentgenowskich i błon do fotografii czarno-białej: amatorskiej i profesjonalnej), dzięki czemu możliwe stało się powiększenie fabryki o nowoczesną linię produkcyjną, czterokrotnie szybszą od starej. Została ona uruchomiona dziesięć lat później, w 1979 roku. Co ciekawe, produkcyjna zdolność Fotonu dwukrotnie zaczęła przewyższać zapotrzenowanie całego kraju, przez to firma bogaciła się na eksporcie. Do 1990 roku był to jedyny dostawca błon rentgenowskich dla polskiej służby zdrowia. 

W latach 90'tych przyszły do Polski zmiany ustrojowe, które w tym, jak i wielu innych przypadkach zabiły krajowy przemysł. Zaczęto coraz bardziej ograniczać produkcję, a po roku 2000 zupełnie zmieniono zastosowanie Fotonu. Od roku 2002 Foton przejęła firma Foton Trading, zawieszając zupełnie działalność w opisywanym tu opuszczonym miejscu. Sama firma funkcjonuje do dzisiaj i oprócz wszelkiego rodzaju błon produkuje chociażby kamery laserowe czy wywoływarki rtg i wywoływarki mammograficzne.

Uwaga: W piątek 5 lutego 2016 roku o 15:30 upadła ostatnia ściana opuszczonego Fotonu, a co za tym idzie jego rozbiórka dobiegła końca.

 

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika jonek
jonek
10 grudnia 2018, 12:41
Przypadkowo wszedłem na strony o warszawskim FOTONIE .Byłem przez wiele lat pracownikiem TEGO ZAKLADU.Wiedzialem,że będzie zlikwidowany ale zdjęcia mnie poraziły.Mam przed oczami Przełożonych,Koleżanki i Kolegów,Podwładnych.Przepraszam,nie jestem w stanie dalej pisać.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.