Opuszczone fabryki w Polsce: Łódź, Warszawa, Śląsk itp.

Opuszczone miejsca: Fabryki.

Pokaż opis strony
Battersea Power Station
Londyn, Wielka Brytania.

Pierwsza tego typu elektrownia i jednocześnie największy do dzisiaj budynek z cegły w Europie. Zbudowana została w 1939 roku i zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta, architekta min. katedry w Liverpoolu, budynku galerii Tate Modern czy chociażby czerwonych budek telefonicznych.

Opuszczona cegielnia 'G'
woj. Mazowieckie, Polska.

Pierwsze ślady cegielni udaje się odnaleźć na mapie wojskowej z 1825 roku. W tym czasie cały pobliski majątek należał do rodziny Danglów. Według licznych źródeł manufaktura przyczyniła się od rozbudowy stolicy.

Opuszczona elektrownia w Płocku
Radziwie, woj. Mazowieckie, Polska.

Elektrownię miejską w Radziwiu rozpoczęto budować w 1927 roku. Pierwszą energię uzyskano tu w 1928 roku. Po modernizacji, od 1938 roku była największym zakładem prądotwórczym na Mazowszu.

Opuszczona fabryka dziewiarska UNIA
Łącznik, woj. Opolskie, Polska.

Nowe zakłady UNIA zostały wybudowane w 1970 roku i funkcjonowały jedynie przez 20 lat, jednak historia Unii rozpoczyna się dużo wcześniej, bo już w 1856 roku.

Opuszczona fabryka papieru 'KJ'
woj. Mazowieckie, Polska.

Jedna z najstarszych w Polsce fabryk papieru i jednocześnie największy w województwie mazowieckim i najlepiej zachowany zespół obiektów zakładów papierniczych. Przykład budownictwa i architektury przemysłowej doby historyzmu.

Opuszczona gazownia 'W'
woj. Mazowieckie, Polska.

Na zespół zabudowań składają się dwie potężne, okrągłe kolektory gazu i usytuowane za nimi budynki gazometru oraz destylarni.

Opuszczona mleczarnia 'Sokół'
Sokółka, woj. Podlaskie, Polska.

Opuszczona mleczarnia, która nigdy nie została dokończona. Ofiara komunizmu, systemu PRL i dziwnych interesów tamtejszych władz. Fabryka została praktycznie ukończona, po czym w pewnym momencie ktoś zadecydował, że jednak się nie opłaca i zbudował drugą.

Opuszczone zakłady chemiczne 'ChX'
woj. Mazowieckie, Polska.

Zbudowane w 1928 roku zakłady wytwarzające sztuczne włókna. Przed wojną produkowano tu 1740 ton przędzy wiskozowej dziennie, osiągając zysk 40% na każdym kilogramie produktu. W 1976 roku zakłady wytwarzały 1/3 produkcji włókien sztucznych w całym kraju.

Opuszczone zakłady fototechniczne 'F'
woj. Mazowieckie, Polska.

Kompleks opuszczonych budynków dawnych zakładów fototechnicznych.

Opuszczone zakłady lniarskie 'l'
woj. Dolnośląskie, Polska.

Pierwsza w Prusach maszynowa przędzalnia bawełny. Powstała w 1822 roku, zbudowana przez wrocławskiego kupca Hermanna Dietricha Lindheima i zatrudniały blisko 900 osób.

Opuszczone zakłady mechaniczne 'U'
Urus, Warszawa, woj. Mazowieckie, Polska.

Byłe zakłady mechaniczne znane z produkcji głównie ciągników rolniczych. Początek istnienia zakładów datuje się na 1893 rok. W ciągu ponad stuletniej historii produkowały traktory, czołgi, autobusy, samochody czy motory.

Opuszczone zakłady przemysłu pończoszniczego Stella
woj. Mazowieckie, Polska.

Zbudowana w 1870 roku i systematycznie rozbudowywana w latach 1890-1910, stała się jedną z największych pończoszarni w Cesarstwie Rosyjskim. Swoją obecną nazwę „Stella” otrzymała dopiero po 1967 roku.

Opuszczony młyn Amerikon / Amerykan
Pisarzowice, woj. Opolskie, Polska.

Pierwsze wzmianki o tym opuszczonym obecnie młynie "Amerykan" w Pisarzowicach sięgają aż 1301 roku. Jego nazwa pochodzi od tego, że w XIX wieku zastosowano tu najnowocześniejszą, amerykańską technologię.

Opuszczony tartak 'Ruc'
woj. Warmińsko-mazurskie, Polska.

Tartak został zbudowany w 1882 roku, doszczętnie zniszczony podczas II Wojny Światowej. Po odbudowie wyrósł na największy i najnowocześniejszy tartak w dawnym województwie olsztyńskim i jeden z największych w kraju.

Zakłady Tworzyw Sztucznych 'P'
woj. Mazowieckie, Polska.

Zakłady wywodzą się z powstałej w 1923 roku Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących. Dzięki jej powstaniu niewielka pobliska wieś w ciągu zaledwie kilkunastu lat zamieniła się w miasto.

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.