Są w Polsce takie opuszczone miejsca, które już samym swym wyglądem przywołują ciarki i dreszczyk emocji. Kiedy dorzucimy do tego pomieszczenia pełne świec, napisów po łacinie i pentagramów, wtedy możemy być pewni, że mamy przed sobą bardzo ciekawą eksplorację.
Opuszczony pałac w Pruszkowie pod Warszawą został zbudowany w 1904 roku i początkowo mieścił się tu szpital, który był przeznaczony dla robotników położonych tuż obok Warsztatów Kolejowych. W trakcie trwania I wojny światowej rosyjska armia zajęła teren, po czym rozgrabiła całe zakłady. Warsztaty Kolejowe w Pruszkowie przestały istnieć (w 1915 roku warszaty ewakuowano wgłąb Rosji), a co za tym idzie, funkcja szpitala przestała mieć jakikolwiek sens.
Przez jakiś czas budynek stał opuszczony. Dopiero w 1919 roku otwarto tu placówkę szkolną (szkołę powszechną - dawną kolejową), która niecałe dwadzieścia lat później otrzymała swojego patrona: Marię Curie-Składowską, jak i swój sztandar. Szkołę potocznie przezwano "Kolejówka" i w tej formie przetrwała nie tylko wojnę, ale aż do połowy lat siedemdziesiątych. Placówka zajmowała dwa budynki. Drugi znajdował się przy ulicy 3 maja i umieszczono tutaj przedszkole, pierwsze klasy podstawowe, stołówkę (do której z opisywanego tu budynku dowożono dzieci specjalnym pociągiem) oraz dom kierowniczki szkoły. Wkrótce jednak, bo już w 1938 roku, drugi budynek został oddany Warsztatom Kolejowym, przez co w pałacyku z czerwonej cegły zajęcia musiały zacząć być prowadzone na dwie zmiany.
W trakcie II wojny światowej budynek szkoły przejęli hitlerowcy, wyrzucając szkołę ze swej siedziby oraz otwierając tu internat dla niemieckich dzieci ze szkoły ewangelickiej. Później polacy znów otworzyli tu placówkę oświatową. Później została tu tylko szkoła podstawowa (Szkoła Podstawowa nr 5 w Pruszkowie) i w tej formie funkcjonowała aż do czerwca 1974 roku, kiedy to została rozwiązana.
Budynek opustoszał. Niestety nie wiadomo na jak długo. Wiadomo natomiast, że w latach 80'tych otwarto tu schronisko turystyczne PTSM o nazwie „Tramp”. W tej formie to opuszczone miejsce funkcjonowało mniej więcej do końca lat 90'tych (jeden z użytkowników wspomina, że jego kolega mniej więcej w roku 1998 robił tu osimnastkę). Wiadomo także, że często w tym „hotelu” zatrzymywali się przyjezdni zza wschodniej granicy, podobno w trasach objazdowych po polskich targowiskach. Przeszedł on w ręce polsko-greckiej spółki w zamian za niespłacone długi ZNTK wobec tej firmy. W ciągu ostatnich lat były plany odremontowania i odrestaurowania budynku, aby można było otworzyć w nim biura. Nawet rozpoczęty został remont, aczkolwiek z niewiadomych przyczyn został przerwany. Obecnie pałacyk z czerwonej cegły jest opuszczony i coraz bardziej niszczeje. Jest wpisany do rejestru zabytków.
Warto dodać, że jakiś czas temu sąsiedzi skarżyli się na dziwne dźwięki oraz światła dobiegające z opuszczonego pałacu w Pruszkowie. Nic w tym dziwnego, gdyż na poddaszu obiektu ktoś najprawdopodobniej organizował czarne msze. Świadczy o tym wyrysowany w jednym pomieszczeniu pentagram, liczne świece oraz łacińskie napisy. W innym pokoju na poddaszu został zbudowany swego rodzaju tron wyścielony czerwonym suknem.
Stan budynku obecnie jest opłakany. Poza fotogeniczną klatką schodową i kilku plakietkom z napisami, opuszczone miejsce jest zupełnie wyprute ze wszystkiego, co przedstawia jakąkolwiek wartość i mogło zostać wyniesione. Złomiarzom udało się nawet rozkraść część metalowego dachu. Kilka lat temu doszło tu także do małego pożaru.
Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!