Wielkopolskie - Opuszczony dworek myśliwski 'Kora': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczony dworek myśliwski 'Kora': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Wielkopolskie, Polska.
Opuszczony dwór w Mojej Woli: Przedwojenna widokówka
Pałac na przedwojennej widokówce

Opuszczony dworek został wzniesiony w 1852 roku przez księcia Wilhelm von Braunschweig-Öls na wzór szkockich zamków myśliwskich według projektu architekta Karłowskiego. Mieścił między innymi sypialnię książęcą, salę bilardową i pięć pokoi dla gości.

W 1895 roku dwór został powiększony przez barona Daniela von Diergardt-Roland o jadalnię i balkon. Następnie w latach 1902-1903 po raz kolejny został rozbudowany, tym razem o wieżę widokową i dodatkowe trzykondygnacyjne skrzydło mieszczące między innymi bibliotekę i gabinet pana domu.

Budynek kryty jest dachem dwuspadowym z ornamentowanymi deskami. Na jednej ze ścian można znaleźć głowę słonia. Stropy są drewniane, wzmocnione belkami. Wewnątrz znajduje się wiszący pośrodku sali kuty świecznik w kształcie koła. Pałac jest prawdopodobnie jednym z dwóch w Europie obiektów, których elewacja jest wyłożona korą z dębu korkowego z Portugalii (uzupełnione korą dębów rodzimych).

Wokół pałacu rozciąga się malowniczy park w stylu angielskim, w którym można znaleźć dużo przeróżnych gatunków roślin - około 55 gatunków drzew i 20 gatunków krzewów. W czasie wiosny oraz jesieni ten opuszczony dwór wygląda niesamowicie.

Przed wojną nową właścicielką obiektu została Elżbieta Brygida von Klitzing-Romberg. Jej mąż Gissbert wspierał i organizował w pobliskiej miejscowości liczne faszystowskie organizacje, a podczas okupacji część budynków pałacu służyło jako obóz dla jeńców. Po wojnie, w latach 1948 - 1950 działał w budynku Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych, a przez następna dwa lata powstało tu pierwsze w historii leśnictwa Technikum Leśne dla dziewcząt. Przetrwało ono tutaj do 1975 roku. W 1992 roku Lasy Państwowe oddały budynek gminie, która natychmiast sprzedała go osobie prywatnej. Od tego czasu pałac jest opuszczony, niszczeje i popada w ruinę.

 

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika stefan
stefan
3 kwietnia 2017, 13:41
Nie rozumiem dlaczego nie podajesz choćby nazwy miejscowości, a na widokówce przy powiększeniu znika nazwa tego miejsca... przecież to żadna tajemnica gdzie to jest...
Zdjęcie użytkownika babcia
babcia
26 stycznia 2019, 22:29
Miejscowość to Moja Wola k/Sośnia Ostrowskiego.Ja właśnie jestem absolwentką tego pierwszego technikum leśnego dla dziewcząt Tech. było im. B.Bieruta. Pozdrowienia.

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.