Dolnośląskie - Dwór 'Scharfeneck': Informacje, historia, zdjęcia.

Dwór 'Scharfeneck': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Dolnośląskie, Polska.
Dwór Sarny (Scharfeneck) w Ścinawce Górnej kiedyś, rycina
Opuszczony dwór w czasach swojej świetności

Dwór ten to rozległy, obecnie intensywnie remontowany kompleks rezydencyjny i folwarczny, którego początki sięgają XIV wieku. Położony został na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi. Główny budynek datowany jest na 1590 r.

Przez większość swojego  istnienia należał do bogatej rodziny hrabiów von Götzen, z której wywodziło się wielu Starostów Kłodzkich. To tutaj urodził się Gustaw Adolf hr. Götzen, późniejszy kolonialny gubernator Niemieckiej Afryki Wschodniej. Rodzina Götzenów doprowadziła Scharfeneck do rozkwitu. Po wojnie dwór stał się własnością Skarbu Państwa. Po likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych obiekt bardzo podupadł, stając na skraju zawalenia, a obecnie jest miejscem opuszczonym.

Zespół pałacowy składa się między innymi z renesansowego dworu, kaplicy św. Jana Nepomucena zbuowanej w XVIII wieku i zabudowań gospodarczych. Był kilkakrotnie przebudowywany i tak w latach 30-tych XVIII wieku nadbudowano klatkę schodową i postawiono obecną ośmioboczną wieżę oraz dodano kilka ozdobnych elementów architektonicznych. Mniej więcej w tym samym czasie powstała kaplica. W 1738 r. śląski malarz barokowy, Johann Franz Hoffman wykonał w kaplicy wspaniałą polichromię, obejmującą ściany, strop i ołtarz. Przedstawia ona św. Jana Nepomucena oraz nawiązuje do chwały rodu von Götzen. W 1850 r. polichromia była konserwowana, a także częściowo przemalowana. Ostatniej konserwacji dokonały dwie krakowskie malarki w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W tej postaci można malowidła podziwiać do dnia dzisiejszego i nadają one niesamowitego charakteru dla tej opuszczonej kaplicy.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika Roman34
Roman34
16 kwietnia 2016, 22:30
Takie są skutki zarządzania pięknymi zabytkami przez państwo.. Przepięknie wymalowane sklepienie na szczęście się uchowało, ciekawe na jak długo.
Zdjęcie użytkownika Szatanica
Szatanica
21 listopada 2019, 08:31
Zamek został wykupiony i poddany renowacji. Jest tam sala koncertowa i możliwość zwiedzania. Nie jest to już miejsce opuszczone.

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.