Artykuły

Statyw - czy warto?

Fotograf ze statywem

Prędzej czy później każdy fotograf zacznie sobie zadawać pytanie: czy kupić statyw, czy mi się przyda i kiedy z niego korzystać? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Na wstępie warto sobie odpowiedzieć na pytanie, co to jest czas naświetlenia. W dużym skrócie jest to czas, przez jaki nasz aparat będzie „łapał” światło, a co za tym idzie główny czynnik tego,  czy na naszym zdjęciu wszystko będzie ostre, czy rozmyte. To ogromne uproszczenie, ale do tego artykułu wystarczy.

Pewnie chciałbyś wiedzieć, od jakiego ustawionego czasu zdjęcie zacznie się rozmywać. To niestety zależy od kilku czynników, ale tak w uproszczeniu - kiedy fotografujesz z ręki (czyli nie opierasz o nic swojego apartu i nie używasz właśnie np. statywu), to od pewnych, dłuższych czasów naświetleń, po prostu drgania ręki uniemożliwią Ci zarejestrowanie ostrego obrazu (tzn. wyraźnego, bez efektu poruszenia, smużenia).

Statyw z kulkową główką

Zależy to również od wielu czynnyków. Na obiektywach z krótszą ogniskową  ten czas może być całkiem długi, na przykład 1/25 sekundy dla ogniskowej 24mm, a dla dłuższych jak 85mm+, trudno zrobić ostre zdjęcie przy czasach niższych niż 1/60 sekundy. Warto dodać, że w obiektywach z tzw. „systemem redukcji drgań” czasy te mogą być niższe, gdyż przesuwają one granicę bezpiecznego czasu dla zdjęć z ręki w dół.

W takim razie kiedy warto mieć statyw? Przede wszystkim podczas zdjęć nocnych, kiedy czasy naświetlania moga dochodzić nawet do kilkudziesięciu sekund. Przy zdjęciach obiektów statycznych późnym wieczorem również nam się przyda, gdyż będziemy mogli spokojnie zrobić zdjęcie przy zachowaniu niskiego ISO (czułość na światło matrycy w naszym aparacie - przy wyższych wartościach na zdjęciu może pokazać się tzw. „ziarno”, czyli utrata jakości fotografii).

Statyw przydaj się też podczas robienia zdjęć składanych, np. HDR (High Dynamic Range image) czy panoram złożonych z wielu zdjęć. Wtedy bez statywu nie damy radę. Warto też pamiętać, że koszt statywu to niemały wydatek, bo ok. 500 - 700zł (polecam lepsze firmy, będziemy mieli spokój na lata). Jeśli więc planujemy robić zdjęcia w ciemnych miejscach, nocą czy też składać HDR'y / panoramy, statyw będzie dla nas rzeczą obowiązkową.

Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika Miejskie pstryki
Miejskie pstryki
29 kwietnia 2018, 23:09
349 złotych, tyle dałem dokładnie za swój statyw. doszły do tego koszty wysyłki i spokój na lata :P co do merytorycznej wartości wyrobiłem sobie po jednym artykule zdanie i będę tylko wizualnączęść strony sprawdzał :P

Moje podróże.

Jak być może zauważyliście, strona ta nie była ostatnio zbyt często aktualizowana. Nie znaczy to, że zaniechałem eksploracji - jedynie tyle, że chwilowo jestem zajęty innym projektem, zwanym Fshoq! - Podróże i Fotografia, na którym opisuję swoje przygody podróżnicze, dodaję poradniki fotograficzne oraz opisuję sposoby na to, jak zdrowiej żyć. Jeśli jesteście ciekawi moich wypraw oraz fotografii, zajrzyjcie koniecznie na tę stronę. Kiedy już dostatecznie rozwinę projekt Fshoq!, tak jak udało mi się z Into the Shadows, powrócę tu i na powrót zacznę opisywać swoje eksploracje opuszczonych miejsc. Do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.