Opuszczone miejsca w Wielkiej Brytanii

Opuszczone miejsca w Anglii

Opuszczona Anglia: Wieża zegarowa Brady's Bar
Opuszczona Anglia: Wieża zegarowa Brady's Bar. Zdjęcie: A Bloke Called Jerm / Flickr.

Wielka Brytania wciąż jest wielką gospodarką światową, a kiedyś była jedną z największych. Co za tym idzie, na jej terenie powstało wiele niesamowitych budowli: instytucji publicznych,  szpitali, fabryk, pałaców czy dworów. Biegi historii sprawiły, że niektóre z nich podupadły, wymarły, opustoszały. Postaram się tu pokazać kilka z nich.

Opuszczona Anglia: Fabryka cieni GKS w Birmingham.
Opuszczona Anglia: Fabryka cieni GKS w Birmingham. Zdjęcie: tomclarkblog.blogspot.com

1. Opuszczona wieża zegarowa Brady's Bar

Bar w Brixton (dzielnica południowego Londynu), który był czymś w rodzaju muzycznej mekki - Jimi Hendrix grywał tam regularnie i pojawiał się na sesjach jamm'owych. Niestety teraz wielki cegar na szczycie nie tyka już od wielu dekad. Dzięki kampanii stowarzyszenia „Back to the Future-esque” o nazwie „Uratować wieżę zegarową” i zebranym przez nią funduszom powoli ruszają prace mające na celu ocalić te opuszczone miejsce - jak na razie przy użyciu farby, malując ją.

Opuszczone Forty Maunsella, Anglia
Opuszczone Forty Maunsella, Anglia. Zdjęcie: Arizu Velville / stylowi.pl

2. GKN Shadow Factory: Opuszczona fabryka cieni

Położona w Birmngham, fabryka została zbudowana w 1854 roku. Tzw. Fabryki cienia miały być odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu przed II wojną światową. Zakład w Birmingham produkował prawie połowę śrub i nakrętek w Wielkiej Brytanii. Położony na pięćdziesięciu akrach, zatrudniał około 4500 osób.

Opuszczony szpital w Hellingly, Wielka Brytania
Opuszczony szpital w Hellingly, Wielka Brytania. Zdjęcie: Paul / Flickr.

3. Forty Maunsella

Opancerzone wieże, które znajdują się przy ujściach dwóch rzek: Tamizy oraz Medway, obie są rzekami Wielkiej Brytanii. Fortyfikacje zostały zbudowane podczas II wojny światowej i były obsadzone przez wojska lądowe, a także przez marynarkę wojenną. Projektantem budowli był Guy Maunsell, od nazwiska któ©ego wzięły swoją nazwę. Zostały opuszczone pod koniec lat 50'tych. Co ciekawe, wieże te były później siedzibami radiowymi piratów oraz nieuznawanego księstwa Sealand.

4. Opuszczony szpital w Hellingly

Ten opuszczony szpital psychiatryczny (czy też opuszczony szpital dla obłąkanych) został zbudowany w 1898 roku w hrabstwie East Sussex. Szpital miał swoją własną elektryczną kolejkę prowadzącą z pobliskiej stacji kolejowej. Był to jeden z pięciu szpitali psychiatrycznych w południowo-wschodniej Anglii, posiadał oddział dziecięcy. Został zamknięty w 1994 roku i od tego czasu jest opuszczony.

Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.
Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.