Klasztor Kylemore (Irlandia): Nietypowe i ciekawe miejsca

Klasztor Kylemore

Lokalizacja: Irlandia.
Panorama klasztoru Kylemore nad jeziorem Kylemore Lough
Panorama klasztoru Kylemore nad jeziorem Kylemore Lough.

Po irlandzku Mainistir na Coille Móire. Opactwo w hrabstwie Galway, nad brzegiem Kylemore Lough. Zbudowane zostało w stylu neogotyckim przez Mitchella Henry'ego w 1868 roku. Architekt romantycznie połączył w klasztorze motywy i detale zaczerpnięte ze słynnych obiektów sakralnych Wysp Brytyjskich, m.in. katedry w Norwich.

Zamek Kylemore został zbudowany jako prywatny dom dla rodziny Mitchell'a Henry'ego, zamożnego doktora z Londynu, którego rodzina była zaangażowana w produkcję tekstyliów w Manchesterze. W Irlandii Mitchell został politykiem i w latach 1871 - 1885 zasiadał w irlandzkim parlamencie.

Zamek został zaprojektowany przez James'a Franklin'a Fuller'a i wymagał pracy setki ludzi przez cztery lata. Budynek zajmuje ok 3 700 metrów kwadratowych i ma ponad 70 pokoi.

W 1920 roku do budynków sprowadzono benedyktynki, które z powodu I wojny światowej musiały opuścić Belgię. Klasztor został uszkodzony w pożarze w 1959 roku, lecz został odbudowany. Budynki z szarego wapienia są restaurowane począwszy od lat 90'tych XX wieku i mieszczą obecnie ekskluzywną międzynarodową szkołę żeńską prowadzoną przez siostry zakonne.

 

Lokalizacja na mapie.

Dodaj komentarz
Komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy.
Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.