Podlaskie - Opuszczony cmentarz żydowski 'B': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczony cmentarz żydowski 'B': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Podlaskie, Polska.
Opuszczony cmentarz żydowski w Białymstoku: Macewa (nagrobek)
Żydowska macewa (nagrobek).

Największy opuszczony cmentarz żydowski w województwie podlaskim (na podlasiu), założony około 1890 roku. Jeden z największych cmentarzy żydowskich w Polsce.

Jest to jedyny w pełni zachowany opuszczony cmentarz żydowski w okolicy. Na powierzchni ponad 12 hektarów zachowało się około 6 tysięcy nagrobków. Najstarszy z nich pochodzi z 1876 roku. Nagrobki wykonane są z marmuru, granitu, wapienia i piaskowca. Inskrypcje wykonano w językach hebrajskim, jidysz, polskim, niemieckim i rosyjskim. W pobliżu głównego wejścia zachowało się wiele bogato zdobionych macew (hebr. מַצֵּבָה macewa – żydowski nagrobek, najczęściej w formie pionowo ustawionej, prostokątnej płyty kamiennej lub drewnianej). Jest tu również wzniesiony przed II wojną światową pomnik poświęcony ofiarom pogromu dokonanego przez Rosjan w 1906 roku. Jest to czarny, kamienny monument, na którym znajdują się wypisane nazwiska ofiar pogromu.

Przed II wojną światową cmentarz ogrodzony był kamiennym murem krytym dachówką i prowadziły do niego trzy bramy. Można tu było znaleźć dom pogrzebowy oraz dom grabarza. Do 1943 roku cmentarz stanowił własność gminy żydowskiej, w 1966 roku został przejęty przez Skarb Państwa. 17 lipca 1973 roku ogłoszono jego zamknięcie i od tego czasu jest to opuszczone miejsce.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika sinister
sinister
12 grudnia 2016, 05:00
Ten cmentarz wcale nie jest opuszczony, jest to obiekt muzealny, będący pod ciągłym monitoringiem, zadbany, otwarty do zwiedzania.
Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.