Podkarpackie - Opuszczona cerkiew 'SO': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczona cerkiew 'SO': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Podkarpackie, Polska.
Opuszczona cerkiew w Starych Oleszycach: malowidła ścienne
Malowidła w opuszczonej cekrwi

Zbudowana w 1913 roku greckokatolicka opuszczona cerkiew wraz z dzwonnicą i rozległym cmentarzem. Murowana, zwieńczona kopułą. Wnętrze pokryte jest przepiękną polichromią.

Murowana greckokatolicka cerkiew Opieki Matki Bożej została zbudowana w 1913 roku. W pobliżu cerkwi odnaleźć możemy oryginalną, murowaną dzwonnicę oraz rozległy cmentarz wraz z licznymi nagrobkami wytwarzanymi w pobliskich warsztatach.

Mimo, że po wojnie cerkiew nie była użytkowana zgodnie z przeznaczeniem (w latach 1947-1989 służyła jako magazyn), zachowała się w niej bogata polichromia, m. in. wewnątrz kopuły. Budynek ten został umieszczony na liście obiektów wymagających szybkiego remontu, jednak do dnia dzisiejszego nie rozpoczęto tu żadnych prac ani przygotowań remontowych, a wszystko stoi opuszczone. 

Cerkiew posiada malowidła czterech Ewangelistów - na czterech głównych kolumnach. Są to: wół - Łukasz, lew - Marek, orzeł - Jan i człowiek - Mateusz. Symbole te mają swoje źródło w czterech istotach żyjących, o których mowa w wizji Ezechiela (1,1-14) i w apokaliptycznym widzeniu świętego Jana (Ap 4,6-8). Cztery symboliczne istoty łączą w sobie najwyższe siły natury i życia. Każde z trzech zwierząt ucieleśnia szczególny typ siły fizycznej: w lwie jest ona potężna, ognista i nieujarzmiona, w wole - odporna i wytrwała, w orle wyraża się zwłaszcza w ostrości wzroku oraz w wysokości i szybkości lotu. Człowiek zaś, jako istota obdarzona rozumem, cieszy się siłami wyższej inteligencji i mocnej, rozważnej woli.

Obecnie jest to opuszczona cerkiew (jedna z wielu na Podparkaciu), która powoli popada w coraz większą ruinę.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika Noa
Noa
30 czerwca 2017, 09:00
Hi Where is axactly the adress of the church?
Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.