Dolnośląskie - Opuszczone schronisko na Rozdrożu Izerskim: Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczone schronisko na Rozdrożu Izerskim: Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Dolnośląskie, Polska.
Opuszczone schronisko w 1974 roku
Opuszczone schronisko w roku 1974, zdj. fotopolska.eu

Rozdroże Izerskie to przełęcz znajdująca się na wysokości około 767 metrów n.p.m., która rozdziela dwa wzniesienia: Wysoki Grzbiet i Grzbiet Kamieniecki. Od 1888 roku znajdowała się tutaj wypożyczalnia koni wierzchowych i stacja tragarzy lektyk. Były to wówczas bardzo popularne sposoby zwiedzania gór, dziś niestety coraz rzadziej spotykane. Obecnie schronisko jest opuszczone.

Opuszczone schronisko na Rozdrożu Izerskim: pocztówka z końca XIX wieku
Pocztówka ze schroniska, koniec XIX wieku

Od 1888 roku znajdowała się tutaj wypożyczalnia koni wierzchowych i stacja tragarzy lektyk. W 1912 roku, po pożarze starej budy, wzniesiono piękne schronisko o nazwie Ludwigsbaude. Charakterystyczna dla Sudetów, zrębowa konstrukcja drewnianych ścian harmonizowała z dwuspadowym dachem. Budynek oferował wówczas podróżnikom dwadzieścia łóżek. 

W czasach II wojny światowej tuż za schroniskiem istniał obóz pracy. Jedni mówią, że Służby Pracy Rzeszy, a jeszcze inni,  że Hitler Jugend. Podobno w pobliskim lesie wciąż można znaleźć wejścia do podziemnych fortyfikacji.

Po wojnie schronisko zostało przejęte przez Polskie Biuro Podróży „Orbis”. W 1950 roku utworzono tutaj sanatorium dla dzieci zagrożonych gruźlicą. Hospicjum gościło chorych aż do 1980 roku, kiedy to budynek został przejęty przez nadleśnictwo Szklarska Poręba, które to urządziło w nim hotel robotniczy dla drwali. W międzyczasie przez chwilę był tu też dom kolonijno-wczasowy.

Obecnie jest to opuszczony budynek, który coraz bardziej niszczeje.

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika Gruner1
Gruner1
5 maja 2016, 14:01
Bardzo ciekawe miejsce, czy masz może więcej zdjęć?
Zdjęcie użytkownika Paweł
Paweł
26 grudnia 2016, 18:24
Niestety, obiekt już nie istnieje:(

Moje podróże.

Jak mogliście zapewne zauważyć, dawno nic na tej stronie nie dodawałem. Jednak nie, nie opuściłem tego projektu, jestem po prostu obecnie zajęty innym. Obecnie buduję stronę o nazwie Fshoq!, gdzie prowadzę blog podróżniczy, na którym znaleźć możecie zarówno moje nowe, jak i te starsze przygody. Jeśli więc czekacie na więcej moich tekstów czy zdjęć, jest to miejsce, do którego myślę, że obecnie warto zajrzeć. Kiedy już strona Fshoq! nabierze dostatecznego rozmachu, z wielką chęcią wrócę do Into the Shadows, zresztą zbiera mi się coraz więcej eksploracji opuszczonych miejsc do opisania. A tymczasem, do zobaczenia!

Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.