Wielkopolskie - Opuszczony dworek myśliwski 'Kora': Informacje, historia, zdjęcia.

Opuszczony dworek myśliwski 'Kora': Historia, informacje.

Lokalizacja: woj. Wielkopolskie, Polska.
Opuszczony dwór w Mojej Woli: Przedwojenna widokówka
Pałac na przedwojennej widokówce

Opuszczony dworek został wzniesiony w 1852 roku przez księcia Wilhelm von Braunschweig-Öls na wzór szkockich zamków myśliwskich według projektu architekta Karłowskiego. Mieścił między innymi sypialnię książęcą, salę bilardową i pięć pokoi dla gości.

W 1895 roku dwór został powiększony przez barona Daniela von Diergardt-Roland o jadalnię i balkon. Następnie w latach 1902-1903 po raz kolejny został rozbudowany, tym razem o wieżę widokową i dodatkowe trzykondygnacyjne skrzydło mieszczące między innymi bibliotekę i gabinet pana domu.

Budynek kryty jest dachem dwuspadowym z ornamentowanymi deskami. Na jednej ze ścian można znaleźć głowę słonia. Stropy są drewniane, wzmocnione belkami. Wewnątrz znajduje się wiszący pośrodku sali kuty świecznik w kształcie koła. Pałac jest prawdopodobnie jednym z dwóch w Europie obiektów, których elewacja jest wyłożona korą z dębu korkowego z Portugalii (uzupełnione korą dębów rodzimych).

Wokół pałacu rozciąga się malowniczy park w stylu angielskim, w którym można znaleźć dużo przeróżnych gatunków roślin - około 55 gatunków drzew i 20 gatunków krzewów. W czasie wiosny oraz jesieni ten opuszczony dwór wygląda niesamowicie.

Przed wojną nową właścicielką obiektu została Elżbieta Brygida von Klitzing-Romberg. Jej mąż Gissbert wspierał i organizował w pobliskiej miejscowości liczne faszystowskie organizacje, a podczas okupacji część budynków pałacu służyło jako obóz dla jeńców. Po wojnie, w latach 1948 - 1950 działał w budynku Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych, a przez następna dwa lata powstało tu pierwsze w historii leśnictwa Technikum Leśne dla dziewcząt. Przetrwało ono tutaj do 1975 roku. W 1992 roku Lasy Państwowe oddały budynek gminie, która natychmiast sprzedała go osobie prywatnej. Od tego czasu pałac jest opuszczony, niszczeje i popada w ruinę.

 

Jeśli podobał Ci się ten materiał i nie chcesz przegapić następnych, serdecznie zapraszam do polubienia mojej strony na facebooku.
Dodaj komentarz
Komentarze
Zdjęcie użytkownika stefan
stefan
3 kwietnia 2017, 13:41
Nie rozumiem dlaczego nie podajesz choćby nazwy miejscowości, a na widokówce przy powiększeniu znika nazwa tego miejsca... przecież to żadna tajemnica gdzie to jest...
Polub tę stronę
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.